Misafir Kullanıcı YapıForumu Blog'unda misafir yazarlar tarafından paylaşılan içeriklerdir. Sektörel bilgi, belge, döküman ve blog yazılarınızı siz de paylaşabilirsiniz.

Zemin Sıvılaşması Tehlikesi Nedir?

2 dakikada okuyabilirsiniz

Öncelikle zemin sıvılaşması tehlikesi derken zemin katları su basması veya benzer bişey olmadığını belirtmekte yarar var. Bu tabirin altı oldukça farklı bileşenlere bağlı olarak doludur ve pek çok teferruattan meydana gelmektedir. Jeoloji ve Jeofizik mühendisliği hakkında farklı sorular için de diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Zemin sıvılaşması tehlikesi, yaşam alanlarının kurulu olduğu alanlarda zeminin dayanım özelliklerini yitirerek artık bir sıvı gibi davranması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum genellikle sıvılaşma yatkınlığı olan zeminlerde bir felaket ile sonuçlanarak yapıların çökmesine neden olabilir.

Peki zeminde oluşan bu sıvılaşmaya neden olan parametreler nelerdir?

Öncelikle zemin kavramını inceleyelim. Zemin dediğimiz kavram, yapıların yüklerinin aktarıldığı; masif kaya ve kaya parçalarından oluşan tane yığınlarından oluşur.

Zeminde oluşan sıvılaşma tehlikesi su muhtevasına ve kayaç özelliklerine bağlı bir durumdur. Bu durumu kontrol altına almak yapıyı oluşturduktan sonra pek kolay bir işlem olmadığı için zemin etüdü sırasında iyi bir gözlem ve araştırma gerekir.

Su Muhtevası Nedir?

zemin sıvılaşması nedir?
Zemin sıvılaşması tehlikesi hakkında pek görsel yok. Bununla idare edin 🙂

Zemin sıvılaşması tehlikesi en çok su muhtevası ile alakalıdır. Su muhtevası; zeminin doğal durumlarda sahip olduğu su ağırlığının zeminin kuru ağırlığına oranıdır ve yüzde cinsinden ifade edilmektedir.

Bu oran arttıkça zeminin mukavemeti de azalmaktadır. Çünkü kesme dalgaları zemin taneciklerinin arasındaki düşük sürtünme kuvvetinden dolayı daha fazla etki etmektedir.

Yeraltı sularının yükseldiği zeminlerde ya da ıslah edilmemiş porozlu kaya türlerinde su muhtevası artış gösterir.

Deprem sırasında da kayaç tanelerinin kesme dalgası etkisi ile birbirinden uzaklaşması ile su muhtevası daha da artabilir.

Bu da zeminin mukavemetinde azalmaya hatta ilerleyen zamanlarda yapılarda çökmeye neden olabiliir.

Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Zeminde ortaya çıkabilecek muhtemel sıvılaşma tehlikesi doğrudan zemin özellikleri ile alakalıdır. Ortamda su var olsa bile masif ve konsolide olmuş bir zeminde tehlike oluşmayabilir. Fakat kil ve silt gibi küçük taneli ve çok boşluklu zeminlerde sıvılaşma gerçekleşebilmektedir.

Sıvılaşma durumu en çok killi zeminlerde meydana gelir. Kil tanecikleri mikroskopik boyutlarda olduğu için yüksek kılcallık oranına doğal olarak da su emmeye meyillidir.

Bu da bu zeminlerin üzerine yaptığınız yapıları kabul etmemesine ve üzerinden atmasına neden olacaktır.

Zeminler iri taneli, ince taneli ve organik zeminler olarak üçe ayrılırlar. Zemin sıvılaşma tehlikesi en çok ince taneli zeminler sınıfına giren zeminlerde gözlenmektedir. Kil ve silt içeren zeminler bu türlere örnektir. Bu zeminlere dikilecek olan yapılar yıkılma ve kayma gibi tehlikeler arz etmektedir.

Sizlerle bu yazımızda zemin sıvılaşması tehlikesi konusu üzerine faydalı bilgiler paylaştık. Merak ettikleriniz için aşağıdaki yorum bölümünü veya daha derin sorularınız , öğrenmek istedikleriniz için de inşaat forumu‘na alabiliriz.

Bu yazı Makale Ekle sayfasından Oğuzhan bey tarafından gönderilmiştir. Siz de yazılarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Misafir Kullanıcı YapıForumu Blog'unda misafir yazarlar tarafından paylaşılan içeriklerdir. Sektörel bilgi, belge, döküman ve blog yazılarınızı siz de paylaşabilirsiniz.

Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Physco
40 saniyede okuyabilirsiniz

İnşaat Maliyetleri Son 3 Yılın Zirvesinde!

Physco
59 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!