Misafir Kullanıcı YapıForumu Blog'unda misafir yazarlar tarafından paylaşılan içeriklerdir. Sektörel bilgi, belge, döküman ve blog yazılarınızı siz de paylaşabilirsiniz.

Zemin Etüd Raporu Nedir? Nasıl Hazırlanır?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Zemin etüd raporu nedir sorusunun yanıtı olarak zemin etüt raporlarının muhteviyatını ve hazırlanma süreçlerini bilmeniz gerekir. Bu doğrultuda sizlerle faydalı bir yazı hazırlamaya çalıştım.

Zemin etüd raporu nedir?” sorusu bir çok inşaat ve yerbilimi alanında çalışma yapacak olan mühendis adayları tarafından merak ediliyor. Zemin etüdü zemin güvenli taşıma gücünü ve zemin mekaniğini inceleyerek, zeminin yapı inşaası durumuna uygunluğunu kontrol etmeye yarar.

Zemin etüdü imar durum belgesi aracılığı ile hazırlanır. Jeomekanik ve jeofizik veriler doğrultusunda zeminin türü ve kayaç grubu incelenir. Bu veriler ışığında çizelgeler oluşturulur.

Zemin etüd raporu sonucunda inşaat mühendisleri nasıl bir yapı tasarlamaları gerektiğini, taşıyıcı sistem tasarımını ve binanın inşaa edilebilirliğini analiz edebilir.

Ülkemizde uzun yıllar zemin etüdü yapılmadan ya da imza yetkisi olmadan bina inşaaları gerçekleştirilmiştir. Fakat zemin etüd raporu olmadan bina inşaası gerçekleştirilemez.

Zemin Etüd Raporu Nasıl Hazırlanır?

“Zemin etüd raporu nedir?” sorusuna cevap bulan mühendis adayları zemin etüd raporu hazırlamak için araştırmalar yapmaktadır. Peki bina inşaatından önce hazırlanması önem arz eden zemin etüd raporu nasıl hazırlanır?

Öncelikle jeofizik ya da jeoloji mühendisi tarafından zeminin fiziksel ve statik özellikleri incelenerek gerekli hesaplamalar yapılır ve değerler bulunur.

Yeraltındaki su seviyesi gerekli yöntemler ile hesaplanır. Gerekli görülen alanlarda sondajlar yapılarak numuneler alınır. Bazı durumlarda yer radarı kullanılarak derin analiz de yapılabilir.

En sonunda yer bilimci yönetmeliklerin gerektirdiği hükümlere istinaden topladığı verilerden zemin etüd raporunu oluşturur.

Zemin Etüd Raporunu Kimler Hazırlayabilir?

Zemin etüd raporunun hazırlanması konusunda ülkemizde çok yanlış ve usule uygun olmayan uygulamalar yer almaktadır.

Zemin etüd raporunu işinin ehli olmayan ya da imza yetkisi olmayan kişiler hazırlamaktadır. Bu da meydana gelebilecek felaketlere davetiye çıkarır nitelikte bir durumdur.

Öyleyse bu raporu kim ya da kimler hazırlayabilir?

Zemin etüd raporu zemin ile alakalı olduğu için yer bilimciler tarafından hazırlanabilir. Bunların arasında jeoloji ve jeofizik mühendisleri yer alır. Ülkemizde belli başlı teknik üniversitelerde yer alan geomateknik bölümü mezunları da zemin etüd raporlarını hazırlayabilir.

Bu yazımızda “zemin etüd raporu nedir?”, “zemin etüd raporu nasıl hazırlanır?” ve “raporu kimler hazırlayabilir?” sorularına kısa ve pratik cevaplar verilmiştir. Daha detaylı bilgileri ilerleyen zamanlarda sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

Bu yazı Oğuzhan isimli ziyaretçimiz tarafından Yapı Sektörü’nün Lider Haber – İçerik – Forum sitesi YapıForumu.com için özel olarak makale ekle sayfasından hazırlanmıştır. Siz de uzmanı olduğunuz konularda yazılarınızı paylaşabilirsiniz.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Misafir Kullanıcı YapıForumu Blog'unda misafir yazarlar tarafından paylaşılan içeriklerdir. Sektörel bilgi, belge, döküman ve blog yazılarınızı siz de paylaşabilirsiniz.

Geoteknik raporu nedir?

Murat E.
1 dakikada okuyabilirsiniz

İfraz nedir? Nasıl yapılır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!