Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Vedat Ali Dalokay Kimdir?

46 saniyede okuyabilirsiniz

10 Kasım 1927’de dünyaya geldi. Elazığ doğumludur. Eğitimine burada başlayan ve devam eden Vedat Ali Dalokay İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde üniversite eğitimi aldı. PTT ve Bayındırlık Bakanlığı bünyesinde görev aldı. Burada mimar olarak çalıştı.

Fransa’da eğitim görmek için yurtdışına çıktı.

Döndüğü zaman kendine ait bir atölye kurdu. Ankara Mimarlar Odası’nda şube başkanı olarak göreve getirildi. Mimarlar Odası’nda da genel sekreter koltuğuna oturdu. Sonraki dönemlerde Ankara’da Belediye Başkanı olarak görev aldı.

Sıhhiye’de yer alan Hitit anıtı kendisinin başkanlığı zamanında yapıldı.

Vedat Ali Dalokay Projeleri

Altınpark ve Seğmenler Parkı da onun görevde olduğu zaman yapılmıştır. Kuğulu Park ve Abdi İpekçi parkları da yapımı onun dönemine denk gelen parklardır. Birçok görevde çalıştı ve çeşitli projelere imza attı. Vedat Ali Dalokay projeleri ile proje yarışmalarında da birincilikler elde etti.

Pakistan, Suudi Arabistan gibi yerlerde düzenlenen yarışmalarda birinci oldu. “Kolo” isimli bir eser de yazdı. Bu eseri ile TDK Çocuk Yazını Ödülü’ne layık görüldü. 21 Mart 1991 tarihinde öldü.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Doğan Hasol Kimdir?

Sinem Erbatur
1 dakikada okuyabilirsiniz

Norman Foster Kimdir?

Sunaç T.
40 saniyede okuyabilirsiniz

Mehpare Evrenol Kimdir?

Physco
32 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!