Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Vaziyet Planı Nedir?

45 saniyede okuyabilirsiniz

vaziyet planı

İnşaat yaptıracakların ya da inşaat yapanların merak edip araştırdıkları konu vaziyet planı nedir? Sorusuna sizler için yanıt aradık. Vaziyet planı, projesi tamamlanmış, inşaatı yapılacak olan bir bina veya yapıların, yapılacak alan üzerindeki konumunun net şekilde anlatılması i.in belirli bir perspektif ile ortaya çıkarılan haritalara verilen isimdir.

Bu haritalar belirli bir ölçek üzerinde hazırlanır. Yapıların iç kısımları gösterilmez, yapının çevresinde bulunan unsurlar tüm detayları ile sunulmaktadır.

Vaziyet Planında Bulunması Gereken Öğeler

Proje alanında yer alacak yollar, ağaçlar, telefon direği, elektrik ve su hattı gibi yapıların bu haritalarda bulunması zorunludur. Yapıların kaç katlı olduğu ve yola olan uzaklıkları gösterilirken proje alanının kuzey noktası haritada işaretlenmelidir. Böylece projenin hangi yönde olacağı belli edilmiş olur.

Bu yapılara ek olarak etrafta bulunan yapıların kat, yön ve genişlik gibi özellikleri de plana eklenmelidir. Vaziyet planı 1/200, 1/500, 1/1000, 1/2000 ölçeklerinden proje alanına uygun olan ölçekte hazırlanır. Ayrıca vaziyet planında inşaat alanının ve yapıların bilgileri de yer almalıdır.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Kadastro Parseli Ne Anlama Gelir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Parselasyon işlemi nedir? Nasıl yapılır?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ozalit nedir? Metrekare maliyetleri hakkında..

Ahsen B.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!