Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Türkiye’de neden böyle yapılar yok? Sorusuna 10+ cevap!

2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye’de mimar olmak hem çok zor hem çok kolay. Nasıl? diye soracak olursanız size biraz mizah biraz acı ama gerçek şeyler içeren bazı maddeleri sunacağım. Hazırsanız başlayalım 🙂

4 Yıllık mimarlık eğitiminin hemen ardından sizi nelerin beklediğinden bir habersinizdir. Bu %90 çoğunluk için geçerli bir durum olsa da kalan %10’luk kısmı şanslı olarak düşünmeyin. Bu azınlık herşeyi okulda öğrendiğini sanıp direkt olarak kendi ofisini açan arkadaşlardan oluşmaktadır.

Okulda hiçbir şey öğrenemiyorsunuz filan da demeyeceğim. Bunu zaten pek çok mimarlık okulunda hocaların kendisi bile söylüyor.

Daha farklı şeyler anlatacağım. Öncelikle baştan söyleyeyim, aşağıda paylaştıklarım bazılarının canını sıkabilir 🙄

Türkiye’de neden böyle* yapılar yok? sorusuna 10+ cevap:

 1. Çünkü insanlarımız mimarlık hizmetini zorunlu bir prosedürden ibaret sanıp bu sebeple alıyor !
 2. Yönetmeliklerimiz, kanunlarımız, imar planlarımız hep mevcut durumu, >>sözde<< hak kaybını korumak amacıyla hazırlanmış. Yani güncellikten, çağın modern gereksinimlerinden bir hayli uzak. Sürekli olarak mülga yiyen** maddelerin ceremesini çekiyoruz !
 3. Konut geliştiricilerimizin çok büyük bir kısmı değer yaratmak tanımından mal varlığına değer katmak anlamı çıkarıyor. Durum böyle olunca serbest piyasa koşullarında hangi mimar daha az maliyetle, daha ucuza, daha hızlı, daha fazla daire çıkarabilirse o tercih ediliyor.
 4. Çünkü Sürekli Mesleki Gelişim diye bir çaba, topluluk gayreti yok. Yolunu bir şekilde bulan, konumunu korumak adına öylece devam ediyor..
 5. Yerli üretime yeterince değer vermiyoruz. Yerli ürünlerimize yönelik büyük bir ön yargıya sahibiz. İnşaat malzemeleri ve inşaat teknolojileri alanında özellikle sanallaşma çözümleri noktasında alışılageldik, basmakalıp tercihlerden asla ne şekilde olursa olsun vazgeçmiyoruz !
 6. Geleneksel yaklaşımlara, mimarlığın tarihten ilham alarak hem modernin gücünü kullanarak yapılabileceğine olan inancımız giderek azalıyor.
 7. Kamusal yapılar, şehirlerin önemli lokasyonlarındaki silüeti direkt olarak etkileyebilecek konumlardaki projeler yarışma ile yapılmıyor. Oysa büyük yatırımlar, Devlet yapıları yarışmalarla çeşitlenir, renklenir, şenlenir.
 8. Şehirciliğe gereken önemi vermiyoruz. Şehircilikten , makro ölçekten mikro ölçeğe geçiş , planlama, kentsel tasarım gibi kelimeler sadece uzak bir çağrışım veya entelektüel sohbet arası , çay sigara sohbeti dışında kullandığımız şeyler, araştırdığımız, üzerinde tartıştığımız şeyler değil.
 9. Çünkü sezar‘ın hakkını sezaryenle aldırıyoruz! Yani işi hakkıyla yapana dağil, ucuz yapana veriyoruz.
 10. Sürdürülebilirliğe, sosyal sürdürülebilirliğe sadece felsefi söylemlerde tanık oluyoruz. Bir kaç sosyal sorumluluk grubu dışında bu kavramlara topyekün sahip çıkmıyoruz.
 11. Çünkü usta çırak ilişkisine değer vermiyoruz. Bunu önemsemiyoruz.
 12. Çünkü denemekten, ilk olmaktan yeniliklerden fazlasıyla çekiniyoruz. Ya satılmazsa! Ya beğenilmezse!
Bir çalışma ortamı

İşte yukarıdaki maddeler mimarlığı hem zorlaştırıyor, hem de bu koşullar altında çalışmaya devam etmek isteyenler, gözünü karartarak dewamke 😀 diyenler için çok kolay bir copy – paste mimarlığı, stretch mimarlığı, çantacı mimarlık, mezarcı tayfa türeyip durmasıyla kolaylaştırıyor.

Yani ne demek? :

Yani anlayan anladı da anlamayanlar için bir kez daha altını çizmek istedim:

* Yani işlevselliği, estetiği ve kalitesiyle gıbtayla bakılan, yerli ve yabancı yayınlarda kendisine fazlaca yer verilen, sivil – usta – eleştirmen gözüyle başarılı bulunan anlamında şeettirmek istedim.

** Yani değişen, hükmün geçerliliğini yitirme durumu.

Türkiye’de mimar olmak, mimarlığın irdelenmesi, kavramların içinin boşaltılması ya da iyi işlerin nesli tükenmekte olan misali az görülmesi hakkında sizin fikirleriniz ne?

Lütfen paylaşmaktan çekinmeyin, eklemek istedikleriniz için aşağıdaki yorum bölümünü ya da yapı forumu‘nu kullanabilirsiniz..

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Physco
40 saniyede okuyabilirsiniz

İnşaat Maliyetleri Son 3 Yılın Zirvesinde!

Physco
59 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!