Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Turgut Cansever kimdir?

53 saniyede okuyabilirsiniz

12 Eylül 1921 tarihinde Antalya ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ünlü bir mimardır. Şehir planlama konusunda da uzmandır. Bir düşünür olarak da adından söz ettirmiştir. Ağa Han Mimarlık Ödülü almaya hak kazanmıştır. Bu başarıya ulaşan tek mimardır. Beyazıt Meydanı’nı bizzat kendisi planlamıştır. Sanat Tarihi konusunda doktora tezi hazırlamıştır. Turgut Cansever babasının da aydın ve okumuş biri olmasından olumlu şekilde etkilenmiştir. Annesi, Halide Edip Adıvar’ın öğrencisi olmuştur.

Ünlü düşünürümüz “Bilge Mimar” olarak adını duyurmuştur.

Turgut Cansever Hayatı

İlkokul ve ortaokul eğitimlerini sağlam alan mimar liseyi Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Ardından İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi.

Hedefi ressam olmaktı. Eğitim hayatında farklı fikir adamları ile tanışma fırsatı buldu. Daha sonra mimarlık alanına yöneldi. Bu alanda birçok araştırma yaptı ve eğitim gördü. Sanat tarihi alanında doktora tezi yaptı.

Turgut Cansever hayatı mimarlık alanında eğitim görmekle geçmiş bir fikir adamıdır. Yurt dışında da bir süre eğitim gördü. Birçok restorasyon ve planlama işi yaptı. Ağa Han Mimarlık ödülünü üç defa lamayı başaran tek mimar olarak adından söz ettirdi.

Vedat Ali Dalokay Kimdir yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Doğan Hasol Kimdir?

Sinem Erbatur
1 dakikada okuyabilirsiniz

Norman Foster Kimdir?

Sunaç T.
40 saniyede okuyabilirsiniz

Mehpare Evrenol Kimdir?

Physco
32 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!