Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Ters dubleks daire nedir? Avantajları nelerdir?

54 saniyede okuyabilirsiniz

ters dubleks

Ters dubleks nedir? Ters dubleks, bilinen dubleks yapıların tersine, girişte olan mutfak ile salonun mimari açıdan binanın ya da dairenin üst katında olduğu yapı türüdür. Üst katında yerine giriş katında olduğu yapı çeşididir de diyebiliriz.

Bugün mimarlar, tasarlanacak yapıların bütün kullanım ortamlarından maksimum düzeyde faydalanabilecek şekilde binalar üzerinde bazı düzenlemeler, bazı uygulamalar gerçekleştiriyorlar.

Bu çerçevede özellikle yazlık alanlarda çok yaygın kullanımı bulunan dubleks ya da tripleks binaların kullanımının, daha küçük metrekareli olan alanlarda da bulunabilmesi açısından bu uygulama tipine başvurulmuştur.

Daha çok yaşam alanının kullanıma açılması sonucunda; bugünün toplumunda kendine oldukça müşteri bulan bir yapı türü olmuştur.

Ters Dubleks Özellikleri ve Avantajları

Ters dubleks özellikleri ve avantajları arasında öncelikle bu yapı tüplerinin, kış aylarında ısıtılması en basit olan daire tipi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca çok daha sessiz bir istirahat ve uyku alanı isteyenlerin de vazgeçilmez seçeneğidir.

Bunların yanı sıra aynı fiyat üzerinden daha küçük bir daire almak yerine bireyler, bu tür ters dubleks yapıları tercih ediyor ve avantaja geçmiş oluyor.

Buna ek olarak bodrum katı tabiri, ters dubleks yapı tipleri ile tarihe karışmış durumda ve artık bodrum katları da sağlıklı yaşam alanlarına çevrilmektedir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Kadastro Parseli Ne Anlama Gelir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Parselasyon işlemi nedir? Nasıl yapılır?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ozalit nedir? Metrekare maliyetleri hakkında..

Ahsen B.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!