Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Teras çatı nedir?

58 saniyede okuyabilirsiniz

Normal çatıların aksine eğimi daha az olan düz çatı olarak da bildiğimiz çatılara teras çatı denir.Eğimleri %0.5 ile %10 arasında değişim göstermektedir.

Eğimin küçük olması su, ısı ve buhar yalıtımını önemli ve zorunlu kılmaktadır.Bu çatı türünde özellikle de su yalıtımı gereklidir.Suyun az eğimli yüzeylerden yapıya zarar vermeden en kısa sürede uzaklaştırılmalıdır.

Bundan dolayı eğik yerlerin düzenlenmesi, su geçirimsizliğin kontrol edilmesi gerekmektedir. Su yalıtımında bir diğer önemli faktör ise yalıtım malzemesinin kalitesidir.

Malzemenin kalitesi çatının ömrünü belirleyen faktörlerdendir. Kullanılan ahşap kalitesiz olursa ilerleyen zamanlarda kararmakta ve hatta çürüyebilmektedir.

Veya kullanılan cam ve yalıtım malzemeleri kışın çok soğuk yazın çok sıcak olmasına sebebiyet vermektedir.

Peki teras çatı nerelere uygulanır?

Teras çatı çoğunlukla yapıların çatısının kapatılmasında dekoratif amaçlı kullanılan uzun ömürlü ve kullanışlı bir kaplamadır.

Sadece ahşap değil cam olarak da kullanılabildiğinden bu çatı türünün kullanım alanlarında oldukça geniş bir yelpaze vardır. Sundurmalar ve teraslar gibi yarı açık alanların korunaklı şekle getirilmesinde  kullanılabildiğinden dolayı genellikle avmlerde, otellerde, kafelerde, yazlıklarda bu yapı ile sıkça karşılaşırız.

Diğer çatılara oranla daha şık daha ferah ve daha kullanışlı olduğundan çokça tercih edilir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Kadastro Parseli Ne Anlama Gelir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Parselasyon işlemi nedir? Nasıl yapılır?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ozalit nedir? Metrekare maliyetleri hakkında..

Ahsen B.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!