Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Tapu Şerhi nedir? Nasıl Kaldırılır?

54 saniyede okuyabilirsiniz

Herhangi bir taşınmazın tapu sicilinde şerh bulunması demek, mal sahibinin kanunen kazanılmış haklarına sınırlandırmaya ya da engellemeye yönelik kısıtlamalara şerh denir. Tapu şerhi nedir? Nasıl kaldırılır? Sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Bu şerhler tapu kaydında şerhler sütununda gösterilir.

Bu şerhler şüfa hakkı, vefa hakkı olacak şekilde veya aile konutuna şerh konmak suretiyle kişilere karşı da konulabilmektedir.

Tapuya şerh edilebilecekler haklar, satış vaadi sözleşmesi, kira sözleşmesi kat karşılığı inşaat sözleşmesi, alım hakkı sözleşmesi, şüfa sözleşmesi, vefa hakkı sözleşmesi ve bağışlayan kişilere dönmek koşulu ile bağış hakkı birkaç haktan bazılarıdır.

Tapu Şerhini Kaldırma yolları

Bir taşınmazın tapusu üstüne şerh konulması halinde taşınmaz mal sahibinin bazı hakları kısıtlanır. Tapuya şerh konulmasını sağlamak maksadıyla Tapu Müdürlüğüne istenilen belgeler ile müracaat edilmesi gerekir.

Tapuya konulan şerhin kaldırılması için şerhi koyan kimselerin hepsinin onay vermesi gerekir.  Türk Medeni Kanunu 683. “Maddesinde malike tanınan yetkileri Kısıtlayıcı” olarak bilinen şekilde tapu kütüğüne şerh düşülemiyor.

Bu nedenle konulan şerhler ile alakalı olarak taraflardan biri şerhin ortadan kaldırılması için dava açma hakkına sahiptir. Bu işlemler doğru yapıldığı, gerekli belgeler sunulduğu takdirde, tapu sicilinde bulunan şerhler kaldırılmaktadır.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Geoteknik raporu nedir?

Murat E.
1 dakikada okuyabilirsiniz

İfraz nedir? Nasıl yapılır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!