Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Tapu harcı nedir? Nasıl hesaplanır?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Tapu harcı, gayrimenkul alım-satım işlemleri sırasında alıcıdan ve satıcıdan tahsis edilen tapu işlemleri hizmet bedeline denmektedir. Tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi için öncelikli olarak tapu harcının ödenmesi gerekmektedir. Tapu harcı ve döner sermaye bedeli olarak ödenecek olan tapu harcı her yıl belirlenen oranlarda ödenmektedir. 

Tapu harcını kim öder?

Tapu harcı alım ve satımı gerçekleştirilen gayrimenkul için, arsa, arazi konut vb., hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmektedir. Tapu harcının bedeli gayrimenkulün değerinin binde 20’si yani yüzde 2’si olarak belirlenir. Örneğin 200 bin TL değerindeki bir konutun satışı gerçekleştirildiğinde hem alıcıdan hem de satıcıdan yüzde 2 olmak üzere 4 bin TL tapu harcı bedeli istenmektedir. Toplamda tapuda gösterilen satış bedelinin yüzde 4 oranı alıcı ve satıcıdan tapu harcı olarak tahsis edilmektedir.

Tapu devir işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için tapu harcının ödenmiş olması gerekmektedir.

Tapu harcı ödemesi yapılmamış gayrimenkullerin tapu devir işlemleri gerçekleştirilmemektedir.

Tapu işlemlerinde tapu harcına ek olarak döner sermaye bedeli de ödenmektedir. Döner sermaye bedeli 2020 yılı için hizmet bedeli 157 TL ve ilave hizmet bedeli 21,50 TL olarak belirlenmiştir. Toplamda 178,50 TL olan döner sermaye bedeli aksi konusunda karar kılınmadığı sürece genel olarak alıcı tarafından ödenmektedir.

Tapu harcı hakkında bilinmesi gerekenler

Alıcı veya satıcı tarafından gayrimenkulün satış değerinin düşük gösterilmesi ve dolayısıyla tapu harç bedelinin daha düşük ödenmesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yakın takip edildiği için ileriye dönük alıcı ve satıcıya ceza kesilmesine sebep olmaktadır. 

Tapu harcı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise gayrimenkul alım tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden tekrar satışının yapılması halinde ödenmesi gereken Gayrimenkul Değer Artış Vergisidir.

Tapu satış değerinin ve tapu harcının düşük gösterilmesi ileride gerçekleştirilecek olan satışta ödenmesi gereken verginin de artmasına ve yanlış beyan edilen alış-satış değerlerinin cezai işlem uygulanmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında satış bedelinin ve tapu harcının doğru beyan edilmesi gerekmektedir. 

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Geoteknik raporu nedir?

Murat E.
1 dakikada okuyabilirsiniz

İfraz nedir? Nasıl yapılır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!