Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Sultanahmed Camisinin Mimarı Kimdir?

42 saniyede okuyabilirsiniz

1609 senesi ile 1617 seneleri arasında Osmanlı Padişahı I.Ahmed döneminde yaptırılan cami olarak karşımıza çıkmaktadır. Sultanahmet camisinin mimarı ise Sedefkar Mehmet Ağa olarak kaynaklarda geçmektedir.

Caminin yapım aşamasında ise renkler olarak yeşil, mavi ve beyaz renkler kullanılmış büyük kubbeleri ve yarım kubbeleri ise daha çok mavi renklerle bezendiği için camiye ‘mavi cami’ de denilmiştir.

Eskiden Azize Sofya Kilisesi olarak bilinen fakat sorandan adı Ayasofya olan cami de müzeye dönüştürülmüş ve Sultanahmet Camisi de yapıldığı bölgenin ana camisi olarak konumlandırılmıştır.

Sultanahmet Camisinin Mimari Biçimi Nasıldır?

Sultanahmet camisinin mimari biçimi ise kaynaklarda Osmanlı mimari olarak geçmektedir. Osmanlı döneminde yapılan camiler ile Bizans kilise mimarilerinin karışımını yansıtmaktadır.

İslami mimari esintiler de görülmekle birlikte Bizans esintileri de içermektedir.

Caminin mimarı olan kişinin ise bu camiyi inşa ederken heybet ve ihtişam fikirlerini yansıttığı kaynaklarda belirtilmektedir. Geçmişin izlerini yansıtan bu önemli cami aynı zamanda ilk altı minareli cami olarak göze çarpmaktadır.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Physco
40 saniyede okuyabilirsiniz

İnşaat Maliyetleri Son 3 Yılın Zirvesinde!

Physco
59 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!