Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Statik proje nedir?

37 saniyede okuyabilirsiniz

Statik proje binanın yüklere karşı direncini ve kuvvetinin ölçülmesidir. Statik  proje ve analizlere göre stabilite problemleri ve kolonların yerleri değişimi inşaat mühendisleri sağlar.  Projeye uygun olarak, yapının büyüklüğüne ve özelliğine göre belirlenir.

Yığma, çelik ve benzeri yapıların taşıyıcı özelliğini analiz ederek sistemlerini gösterir. Çatı katı ve tüm kat planlarını ve kestilerini detayları ile hesaplanmasıdır. 

Statik Proje Neden Önemlidir?

Binayı kullanımna geçirirken öenmli bir öneme sahip olan statik proje binanın çeşitli yükler altında nasıl davrandığını hakkında bilgi verir. Bu yüzden çok önemlidir. Statik projesi doğru hesaplanmayan bir yapı çökebilir veya olası bir depremde çok büyük hasarlar alabilir. 

Statik projenin hazırlanması kadar o projenin mühendisler tarafından doğru okunmasıda çok önemlidir.  Aksi halde  bina ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilir.  Bina ruhsatı alınabilmesi içinde statik proje şarttır.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Kadastro Parseli Ne Anlama Gelir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Parselasyon işlemi nedir? Nasıl yapılır?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ozalit nedir? Metrekare maliyetleri hakkında..

Ahsen B.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!