Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Şemsi Paşa Camii Dolgusu neden önemli?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Mimarlık gündemini son günlerde fazlasıyla meşgul eden Şemsi Paşa Camii dolgu muhabbeti nedir? Şemsi Paşa Camii nerede ve tam olarak yapılmak istenen şey nedir? Neden yapılmalı?

Yapılmasını istemeyenler neden itiraz etmekteler? İşte bu haberimizde bu konuya dair önemli bilgileri sizlerle paylaşacağız.

2015 Yılından sonra yeniden..

Şemsi Paşa Camii, Koca Sinan’ın eserlerinden. İstanbul silüeti ve konumu itibariyle de oldukça önemli bir pozisyonda bulunuyor.

Şuan pandemi sürecinde olduğumuzdan mevcut durumun işlevsiz hale gelmesini ve yapılacak çalışmaların neden önemli olduğunu insan sirkülasyonunun yoğun olduğu dönemlerde daha iyi anlayabiliriz.

İtirazın sebebi: Mimari değil, siyasi nedenler

Ne yazık ki ülkemizde çoğu pek fazla şeyde olduğu gibi bu meselede de itirazların büyük bir kısmı “mimari” ve “mimarlık” odaklı endişelerden değil siyasi nedenlerden olduğu aşikar.

İtirazların mimari nedenlerden kaynaklı olması hususu çoğu kez 2016 yılında yapılan kazık çalışmalarında meydana gelen yapısal hafif çatlaklar olarak değerlendirilmektedir. Oluşturulan kamuoyu sayesinde bu çatlaklar bahane edilerek söz konusu çalışmaların durdurulduğunu da paylaşmakta yarar var.

Ardından Şemsi Paşa Camii meydanının, şantiye görünümünden kurtulması amacıyla harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ivedilikle tadilat projeleri hazırlanmış, yeni projede ise 20 metrelik deniz dolgusu, 10 metreye düşürülmüştü. Bu proje de 8 Ocak 2020 tarihinde koruma kurulu tarafından onaylanmıştı.

Çelik konsol sistemi uygulamasına geçilme kararı

İBB tarafından hazırlanan tadilat projesinin, denize dolgu yapılması ve tarihi caminin denizle ilişkisini bozarak ‘yalı cami’ özelliğini kaybettirmesi endişesi nedeniyle devam ettirmeme kararı aldı.

İBB bu projenin yerine, deniz dolgusu yapılmadan, yayaların deniz yönünden geçişlerini emniyetli şekilde sağlayacakları, aynı zamanda caminin yalı özelliğini sürdürecek çelik konsol sistemi uygulamasını başlattı.

Yeniden başlayan tartışmalara Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy da katıldı. Ersoy, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Yalı camii özelliği ve 450 yıllık tarihi ile boğazın incilerinden Şemsi Paşa Camii’ne İBB tarafından yapılmaya çalışılan yaya yolu uygulamasından ivedilikle vazgeçilmesini, vazgeçilmediği takdirde Camiimizin kimliğini korumak açısından Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu nezdinde gerekli girişimlerde bulunacağımızı, Buna bağlı olarak ilgililer hakkında yasal süreci başlatacağımızı belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Physco
40 saniyede okuyabilirsiniz

İnşaat Maliyetleri Son 3 Yılın Zirvesinde!

Physco
59 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!