Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Sedat Hakkı Eldem kimdir?

48 saniyede okuyabilirsiniz

Sedat Hakkı Eldem kimdir sorusu özellikle mimari ve inşaat işleri ile yakından ilgilenen kişilerce büyük önem taşır. Çünkü Sedat Hakkı Eldem, Güzel Sanatlar Akademisi mezunu Osmanlı Dönemine ait olan mimarilerde ciddi çalışmalar ortaya koymuş kişidir.

Mimar Sedat Hakkı Eldem, 18. Yüzyıl ve 19. Yüzyıla ait olan Osmanlı Dönemi ev, saray, köşk mimarileri üzerine akademik çalışmalar yapmıştır. Çalışmaları ile mimari alanında tasarım konusunda geleneksel motifleri yeni mimariye aks ettirebilmiş ve bu konun öncüsü olarak bilinmektedir.

Sedat Hakkı Eldem’ in Yer Aldığı Görev ve Çalışmaları

Sedat Hakkı Eldem kimdir sorusu ciddi önem taşır. Çağ dışı mimarinin öncesi ile ilgili çalışmalarında tarihi yapıların korunması üzerine 1941 ila 1945 yılları arasında Eski Eserleri Muhafaza (Koruma ) Encümeni içinde görev almıştır.

Bu durum 1962 ila 1978 yılları arasında Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu içerisinde görev yapmaya devam etmekle sürdürmüştür.

II. Dünya Savaşı’ nın hemen ardından 1948 genel kurul toplatışında, Lozan Barış Antlaşması imzalanırken ve Uluslararası Mimari Birliği ( UIA) içinde Türkiye’ yi temsil eden isimler arasında yer almaktadır.

Vedat Ali Dalokay kimdir? yazısı da ilginizi çekebilir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Doğan Hasol Kimdir?

Sinem Erbatur
1 dakikada okuyabilirsiniz

Norman Foster Kimdir?

Sunaç T.
40 saniyede okuyabilirsiniz

Mehpare Evrenol Kimdir?

Physco
32 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!