Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgi verecek olursak bu ülkenin merkezi olan Moskova’dan bahsetmek gerekiyor. Moskova, hem içerisindeki Neo-Klasik dönem heykelleri ve havuzlu parkları hem de tarihi mimari özelliklerdeki binaları ile dikkat çeker. Ayrıca yine mimari anlamda etkileyici motiflerde dini yapıları, kültür-sanat düşkünleri açısından cezbedici nitelikler taşıyan yapılarındandır.

Bu anlamda mimari zenginliklerle dolu olan bir yerdir.

Parıltılı ve oldukça ihtişamlı olan bir hayatın, gösterişten eksik olmayacak güzellikteki Moskova üzerinde sürdürülebileceğini söylemek mümkün. Burada bir masal diyarını andıran yapılar, genellikle de kent merkezinde bulunan Kızıl Meydan etrafında bir araya gelmiştir. 

Rus-Moskova Mimarisi Açısından Önemli Yapılar

Rus-Moskova mimarisi açısından önemli yapılar, çok sayıda olsa da biz burada ilk dikkat çeken mimari yapılardan bahsetmek istiyoruz.

Buna göre Moskova’ya gittiğinizde ilginç yapısıyla dikkatinizi çekebilecek olan mimari yapılar arasında şu üç yapıyı sayabiliriz:

  • Kremlin Sarayı: Kiliseleri, sarayları, altın kubbeleri, rezidansları, toplantı salonları ve anıtları ile beraber büyükçe bir yapı topluluğudur. Ayrıca bu saray, Moskova’ya çok yüksek bir tepe üzerinden bakış sağlar. 20 kulesi olan devasa boyutlarda bir kalesi de mevcuttur. Kentin ise dini merkezi durumundadır. Bugün ise burası, “Cumhurbaşkanlığı Sarayı” şeklinde kullanılmaktadır. 
  • Aziz Vasil Katedrali: 1552 senesinde Moğollar karşısında kazanılmış olan bir zaferin hatırasına yapılmıştır. Sonra da hem Moskova için hem de ülke geneli için bir sembol durumuna gelmiştir. 
  • Kurtarıcı İsa Katedrali: Altın varak yapıdaki kubbeleri ve beyaz renk cephesi ile dünya üzerindeki en uzun olan Ortodoks kilisesi olarak kabul edilmektedir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!