Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Richard Meier kimdir? Eserleri nelerdir?

48 saniyede okuyabilirsiniz

12 Ekim 1934 yılında doğan rasyonel bir tasarım harikasının öncüsü olan Richard Meier, özellikle beyaz cepheli mimari tarz örneklerinin en büyük  mimarlarındadır. İlim kariyeri boyunca da özellikle etkin ve verimli bir çalışma disiplinine sahip olan mimar, Cornell üniversitesinde eğitim almıştır.

Çalışma  hayatına da  bir taraftan aktif bir  şekilde devam eden  mimar; SOM (Skidrmore ,Owings and Merril ) gibi  alanlarda  çalışma  hayatına bir süre devam etmiştir.

Newyork beşlisi grubunun da   bir  üyesi olan Meier; zamanla   hayata  geçirdiği  mimari yapıları ile  adeta  görenleri  kendine hayran bıraktı. Özellikle Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde mimar çalışmaları başlatılan ve topluma kazandırılan Getty Merkezini Meiner tasarladı ve bütün imar çalışmalarını o üstlendi.

Eserlerinde 20.yüzyılın etkileri gözlenmekle beraber, Savore Villası ve İsviçre Pavyonu onun mimari bakış açısının en büyük proje örnekleriydi.

Mimari bilim çalışmaları aktif bir şekilde sürdürülen mimarın, 1984 yılında Pritzker  Mimarlık ödülü aldığı ve   2008 yılında da  Amerikan  Mimarlar Ensitüsüne verilen altın madalya   ödülüne  sahip olduğu  bilinmektedir.

Richard Meier ayrıca High Musseum of Art, Getty gibi mimari başyapıt örneklerinin de sahibidir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Doğan Hasol Kimdir?

Sinem Erbatur
1 dakikada okuyabilirsiniz

Norman Foster Kimdir?

Sunaç T.
40 saniyede okuyabilirsiniz

Mehpare Evrenol Kimdir?

Physco
32 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!