Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Perspektif nedir? Nasıl çizilir?

47 saniyede okuyabilirsiniz

Perspektif, kelimesinin köken olarak Fransızca’dan dilimize girmiş olduğu bilinmektedir. Kelime anlamı olarak ise  “ algılamak” anlamına geldiği gibi “bakış” anlamlarına gelir.

Perspektif, iki boyutlu yüzeye üç boyutlu görsel etkiyi kazandırma amacıyla nesnenin ve mekanın görünümünün bazı teknikleri kullanarak kağıda aktarılmasıdır. Eşyanın bizden uzaklaştıkça küçüldüğünü gösterene “mimari perspektif” bu noktanın rekler ile bizlere sunulmasına ise “havai perspektif” denir.

Perspektif çizim teknikleri başta mimarlar, endüstri planlayıcıları, mühendisler  tarafından çokça kullanılmaktadır.

PERSPEKTİF NASIL ÇİZİLİR?

  1. Hazırladığınız kağıda bir ufuk çizgisi çekin.Kağıda bakan kişinin göz hizasının nerede olmasını istediğini seç ve oraya bir çizgi çekin. Çizginin düzgün olması için cetvel de kullanabilirsiniz.
  2. Sonra izleyicinin nereye odaklanması gerektiğine karar verin ve buraya kaçış noktası koyun. Kaçış noktası illa resmin ortasında olmak zorunda değildir. Sağa veya sola koyabilirsiniz.
  3. Cetvelini ufuktaki noktadan (kaçış noktasından) geçecek biçimde yerleştirin. İstediğiniz yönde hareket ettirebilirsiniz. Sonra istediğiniz sayıda perspektif çizgisi çizin. Ayrıca perspektif çizgilerine ortogonal da denir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Geoteknik raporu nedir?

Murat E.
1 dakikada okuyabilirsiniz

İfraz nedir? Nasıl yapılır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!