Ahsen B. En büyük hobisi uyumak. Çok iyi bir pizza müşterisi. Her türlü programa ilgi duyarım işin garip yani programsız yaşamaya bayılırım. Burada birşeyler paylaşıyorum, paylaştıkça öğreniyorum ve kendimi geliştiriyorum.

Ozalit nedir? Metrekare maliyetleri hakkında..

1 dakikada okuyabilirsiniz

Ozalit bir kağıt kaplama türüdür. Işığa karşı duyarlı olan bir kağıt kaplama türü olan ozalit kağıtları genellikle resim ve proje çizimlerinin çoğaltılması işleminde kullanılmaktadır.

Yüzeyi ışığa karşı duyarlı bir kimyasal madde ile kaplı olan kağıt üzerine asıl çizimin güçlü bir ışık altında gölge görüntüsünün yansıtılması işlemidir.

Genellikle elektrik-elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği ve mimarlık alanlarında sıklıkla kullanılmakta olan bir baskı ve çoğaltma türüdür.

Dayanıklı bir kağıt türü olduğundan dolayı uzun ömürlü kullanılacak proje ve çizimlerde daha çok tercih edilmektedir.

Genellikle matbaalar tarafından kullanılan ozalit kağıtlarının 45 cm, 62 cm, 75 cm ve 91 cm olmak üzere farklı boyutları bulunmaktadır. Kağıdın ağırlığı ise genel olarak 80 gramdır. 

Ozalit işlemi nasıl yapılır?

Ozalit işlemi orijinal çizimlerle, planlarla başlar. Aydınger kağıdı ya da polyester film gibi saydam bir şekilde oluşturulan orijinal çizim veya resimler ozalit kağıdının üzerine serilir.

Ozalit kağıdı ışığa duyarlı olan diazonyum tuzu ve azo boyasının karışımıyla kaplanmış özel bir kağıttır. Sonrasında üst üste getirilen bu saydam kalıp ve ozalit kağıdı mor ışık yani ultraviyole ışık altına yatırılır.

Mor ışık sayesinde saydam tabaka üzerindeki boş alanların ozalit üzerinde de boş kalması gereken alanlardaki diazonyum tuzları nötralize edilir.

Bu aşamadan sonra ozalit kağıt ve saydam kalıp birbirinden ayrılır. Ozalit kopya amonyum hidroksit dumanına yani amonyak buharına maruz bırakılır.

Son derece alkalin olan bu ortamda ozalit kopya üzerinde azo boyası işe nötrleşmiş olan diazonyum tuzu reaksiyona girer.

Bu reaksiyon sonucu tam olarak belli olmayan beyaz hatlar koyu renkli çizgilere dönüşmüş olur. 

Ozalit çıktı masrafları nasıl hesaplanır?

Ozalit çıktı ücreti genellikle baskısı yapılacak olan projenin boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Metre bazlı olarak ücretlendirilen ozalit çıktı kullanılan ozalit ve aydınger kağıdın kalitesine göre de çeşitlilik göstermektedir.

Metre başına 3-5 TL arasında ücreti bulunan ozalit çıktı masrafı kullanılan kağıdın gramına göre de değişebilmektedir. 

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ahsen B. En büyük hobisi uyumak. Çok iyi bir pizza müşterisi. Her türlü programa ilgi duyarım işin garip yani programsız yaşamaya bayılırım. Burada birşeyler paylaşıyorum, paylaştıkça öğreniyorum ve kendimi geliştiriyorum.

Kadastro Parseli Ne Anlama Gelir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Parselasyon işlemi nedir? Nasıl yapılır?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Teras çatı nedir?

Murat E.
58 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!