Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Norveç mimarisi hakkında kısa bilgiler

1 dakikada okuyabilirsiniz

Norveç mimarisi hakkında kısa bilgi vermek istiyoruz. Burada öncelikle Norveç ülkesinin 872 senesinde bir krallık şeklinde kurulduğunu ve o tarihten bu yana da ayakta kaldığını söyleyebiliriz. Kültürel değerlere ve tarihe olan saygıları sebebiyle pek çok özel mimari yapıları da günümüze dek gelebilmiştir. Hal böyleyken geleneksel olarak Norveç mimarisi, tarih modelleri ve türleri ile dikkat çekmiştir.

Neticede Norveç’te masallardan çıkmış gibi görülen manzaralar, bugün hâlâ varlık sürdürmekte ve oldukça beğenilmektedir. Bu durumda en büyük katkının da Norveç üzerindeki yapıların pek çoğunun yalnızca o bölge üzerinden elde edilmiş bazı kaynaklar kullanılarak inşa edilmesinin olduğu ileri sürülüyor.

Norveç Mimarisinde Değişen Türler

Norveç mimarisinde değişen türler, farklı dönemlerde farklı etkilenmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Buna göre Norveç’in kısaca mimari tarihine bakacak olursak şu mimari model ve türlerin etkilerini görebiliriz:

  • Romanesk Mimari Modeli: Norveç üzerinde ilk taş kilise, bu romanesk mimari etkisinde inşa edilmişti.
  • Gotik Mimari Modeli: Başlangıçta romanesk model yapılar inşa edilirken farklı kiliseler o dönemde modifiye edilmiştir ve ardından gotik mimari dönemine geçilince de genişletilmiştir.
  • Rönesans Mimarisi Modeli: Norveç üzerinde bu mimari tarzın en belirgin örnekleri arasında Barony Rosendal içerisinde olan Hardanger ve Rosenkrantz Tower Bargan’ı sayabiliriz.
  • Barok Mimari Modeli: Barok tarzı mimari özellikler, özellikle de önemli yapılarda ve bazı malikaneler üzerinde etkilerini göstermiştir.
  • Rokoko Mimari Modeli: Kısa ancak oldukça anlamlı etkilerinin görüldüğü bu mimari model, daha çok da dekoratif sanatlar üzerinde etkilerini göstermiştir.
  • Sonraki Mimari Dönemler: 19. Yüzyıl mimarisi içerisinde Yeni Klasik, Romantizm, Tarihselcilik mimari modelleri görülürken; 20.yüzyıl içerisinde farklı mimari ve modernleşen modeller takip edilmiştir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!