Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Nazım imar planı ne anlama gelmektedir?

50 saniyede okuyabilirsiniz

Çevre uygulama düzenin bakımından uygulama imar planına kaynaklık eden ve onun temelini oluşturan Nazım imar planı, özellikle çevrenin, yörenin ve çalışılan alanların en iyi şekilde analizi yapar.

Bu kapsamda oldukça profesyonel bir alt yapı çalışmalını gerek kılan Nazım imar planı için yol, imar yapı gibi özelliklerin doğru bir şekilde tasnif edilmesi gerekir.

Nazım imar planı uygulama ölçek oranları

Ayrıca yörelerin nüfus özellikleri yoğunluğu da dikkate alınarak projelerin esaslı bir şekilde hayata geçirilmesi gerekir. 1/1000 ölçekli uygulama imar planı için nazım imar planın özenli ve doğru bir şekilde hazırlanması bu planın daha doğru sonuçlar vermesine adeta kaynaklık eder.  Nazım planlarının uygulama içindeki ölçek oranları ise 1/2000 ya da 1/5000 olarak kaynaklarda gösterilmiştir.

Harita üzerinde kadastro durumu bu şekilde gösterilen nazım imar planları arazilerin yapısı ve kullanış biçimine göre topluma kazandırılır. Bu sayede bölge tipi,  nüfusun yapı özelliği, ulaşım ağı sistem görüntüsü, nazım imar planı ile gün yüzüne çıkar.

Bu özellikler detaylı olacak şekilde raporlanır ve gelecekte de nasıl bir imar planı içinde olacağınızın kaydı daha nesnel ölçeklerde kayıtlara geçirilir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!