Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Mütemadi temel nedir? Özellikleri nelerdir?

58 saniyede okuyabilirsiniz

Mütemadi temel nedir? Mütemadi temel, diğer adıyla sürekli temel olarak da karşımıza çıkar. Zemin emniyet/güvenlik gerilmelerinin bu noktada tekil temel bakımından yeterli bulunmadığı zamanlarda, üst yapıdan gelecek olan birtakım yüklerin zemin alana aktarımı sağlanması noktasında temel sistemi “mütemadi temel” olarak tespit edilir.

Yani “sürekli temel” olarak seçilir, diyebiliriz. Tabii bu sürekli temelin farklı tasarlanma biçimleri de vardır.

TS500’e göre bu sürekli temeller (mütemadi temeller) ise şu şekilde tanımlanabilir:

Birden çok kolon, kagir duvar, perde gibi birtakım düşey taşıyıcı olan elemanların yüklerini alıp bir bütün şeklinde ve yeterli olan bir rijitlik içerisinde zemin üzerine aktarabilen temellerdir.

Mütemadi Temellerin Kullanım Türleri

Mütemadi temellerin kullanım türleri, iki farklı yönde gelişebilmektedir. Yüklerin durumuna ve bina taşıyıcı olan sistemin vaziyetine göre, bir de zemin emniyet gerilmelerinin çok daha düşük biçimde olduğu hallerde, sürekli temeller, iki farklı yönde de yapılabilir/uygulanabilir.

Kolonlar, bu temel sisteminin sanki birer mesneti gibi düşünülebilir. Ama bu tür sistemler, tam süreklli olan bir kiriş gibi düşünülüp kabul edilmemelidir.

Kiriş ataletine, zeminin esnekliğine ve üst yapının da rijitliğine bağlı olarak bu mesnetler, bir düşey deplasman uygulayabilecek/yapabilecek hâldedir. Bu durum da mütemadi temelin, yani aslında sürekli kiriş gibi kabul edilen temelin momentlerinin farklı bir biçimde ortaya çıkmasına sebep olur.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!