Ahsen B. En büyük hobisi uyumak. Çok iyi bir pizza müşterisi. Her türlü programa ilgi duyarım işin garip yani programsız yaşamaya bayılırım. Burada birşeyler paylaşıyorum, paylaştıkça öğreniyorum ve kendimi geliştiriyorum.

Müteahhitlik grupları nelerdir?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre müteahhitler teknik ve mali yeterlilikleri doğrultusunda harflendirme sistemine göre sınıflara ayrılmaktadır. 9 ayrı sınıfa göre kategorize edilmiş olan müteahhitlik grubu, firmaların yeterlilikleri doğrultusunda inşaat yapabilmeleri için düzenlenmiştir.

Müteahhitlik grupları nelerdir?

Müteahhitlik sınıflandırması A-H arası 9 ayrı sınıfa ayrılmıştır. Bu doğrultuda bazı sınıf müteahhitlerin yetkileri aşağıdaki gibidir.

A sınıfı müteahhit grubunda bulunan müteahhitler son 15 yıl içerisinde tek bir sözleşmede maksimum 90 bin liralık inşaat yapmış olmalıdır. Bu sınıftaki müteahhitlerin yapacakları inşaatlarda metrakare sınırlaması bulunmamaktadır.

B sınıfı müteahhit grubu son 15 yıl içerisinde tek sözleşme içerisinde maksimum 65 milyon lira ve 32 bin 500 metrekare inşaat yapmış olmalıdır. Bu gruptaki müteahhit firmasına 65 bin metrekareye kadar iş yetkisi verilmiştir.

C sınıfı müteahhit grubu son 15 yıl içerisinde tek sözleşme içerisinde maksimum 45 milyon lira ve 22 bin 500 metrekare inşaat yapmış olmalıdır. Bu gruptaki müteahhit firmasına 45 bin metrekareye kadar iş yetkisi verilmiştir.

D sınıfı müteahhit grubu son 15 yıl içerisinde tek sözleşme içerisinde maksimum 30 milyon lira ve 15 bin 500 metrekare inşaat yapmış olmalıdır. Bu gruptaki müteahhit firmasına 30 bin metrekareye kadar iş yetkisi verilmiştir.

E sınıfı müteahhit grubu son 15 yıl içerisinde tek sözleşme içerisinde maksimum 15 milyon lira ve 7 bin 500 metrekare inşaat yapmış olmalıdır. Bu gruptaki müteahhit firmasına 15 bin metrekareye kadar iş yetkisi verilmiştir.

F sınıfı müteahhit firması ise tek ruhsatta 5 bin metrekareye kadar iş yapma yetkisine sahiptir. G sınıfı için bu yetki 3 bin metrekaredir.

Son olarak geçici sınıf için bir iş deneyimi ön şartı aranmamaktadır ve en çok iki katlı ve 500 metrekare olmak üzere kendi evlerini inşa edebileceklerdir.

Müteahhitlik grubu nasıl öğrenilir?

Müteahhitlik grubu ve müteahhitin sahip olduğu yetki belgesi internet üzerinden sorgulanabilmektedir. Müteahhit yetki belgesi sorgulamak için http://yambis.csb.gov.tr/ adresi kullanılmaktadır. YAMBİS sayfasındaki Vatandaşlık bölümünden TC kimlik numarası ve vergi numarası kullanılarak müteahhitin grubu ve yetki belgesinin olup olmadığı sorgulanabilmektedir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ahsen B. En büyük hobisi uyumak. Çok iyi bir pizza müşterisi. Her türlü programa ilgi duyarım işin garip yani programsız yaşamaya bayılırım. Burada birşeyler paylaşıyorum, paylaştıkça öğreniyorum ve kendimi geliştiriyorum.

Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Physco
40 saniyede okuyabilirsiniz

İnşaat Maliyetleri Son 3 Yılın Zirvesinde!

Physco
59 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!