Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Mimarlık Ofisleri İçin İş Bulma Rehberi 10+ madde

3 dakikada okuyabilirsiniz

Mimarlık ofisleri için iş bulma ve iş geliştirme tarafında yeni müşterilere ulaşmanın yollarını bu yazıda paylaştım.

Mimarlık ofisleri tabeladan iş bulmaz. Yani ne kadar işlek olursa olsun “aa burada bir mimarlık firması varmış” diyerek kimse size iş vermez arkadaşlar.

Özellikle yeni ofis açan dostlar için tavsiye niteliğinde bir yazı hazırlamak istedim.

Kurumsallığa önem vermelisiniz..

Öncelikli adım olarak kurumsallığa önem vermelisiniz. Tüm kontaklarınız ve networkleriniz ile kurumsal mail üzerinden iletişime geçmelisiniz. Bu genellikle ad.soyad@websiteadresiniz.com şeklinde bir kurumsal mail olabilir.

Telesekreter kullanmaya çalışın. Verimor, NetGSM gibi kurumsal firmalardan uygun fiyatlı telesekreter hizmeti satın alabilirsiniz.

Mutlaka ofisinizden sizden başka en az 2 çalışanınız olmalı. Biri genel ofis işleri ile ilgilenirken diğeri teknik yardımcınız olabilir. Tabi ilk etapta bunlar bir maliyet olarak gözünüzde büyüse de bunları yapmanız halinde müşteri portföyünüzün genişlediğini farkedebilirsiniz.

Bu masraflarla başa çıkabilmenin diğer yolu da kendi ön muhasebenizi tutmanızdır. Paraşüt, Logo Yazılım‘ın iŞBAŞI PROGRAMI gibi online destekleri çok hızlı ve işinizi kesinlikle kolaylıkla görebileceğiniz türden. Buradan cebinizde kalacak paralarla yukarıdakileri rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Göreceğiniz üzere mimarlığın zor mu kolay mı olduğu sorusu mimarlık ofislerinin mimarlık dışında pek çok işle eş zamanlı olarak boğuşması süreçlerini de içeridiğinden kendiliğinden cevap bulmakta.

Ofisiniz mutlaka bir iş merkezi veya bir kiralık dükkan olsun. Bu da çok önemli, kimse milyonluk yatırımı için evinizi ofis olarak kullandığınız gerekçesiyle evinizde görüşmek istemez.

Mimarlık ofisleri için iş bulma rehberine devam edelim..

Bürokrasiye önem verin..

Bu sizin resmi dairelerdeki ikili ilişkileri nasıl yürüttüğünüz ile yakından alakalı bir husus. İkili ilişkileri iyi tutarsanız işleriniz daha hızlı yürürken, daha az olumsuz sonuçlarla karşılaşırsınız.

Proje kapağı, dosya tutucu, ne bileyim kartvizitiniz de dahil tüm kurumsal kimlik çalışmalarınız için bir grafik tasarımcıyla çalışın. O kadar saçma, o kadar absürt logolar, görsel kimlikler görüyorum ki bunları mimar olarak siz yapmak zorunda değilsiniz. Hatta yapmayın 🙂

Markanızı adınızın önüne geçirmeye çalışın. Adınızı marka olarak kullanmak ki bunu pek çok mimarlık ofisi tercih etmekte, bu durumda da kurumsal kimliğinize zarar verebilecek beyanlardan kaçınırken, sosyal medya paylaşımlarından ve herkese hitap eden yaklaşımlara yönelmekten kaçınmayın.

Sosyal sorumluluk projelerine yönelin..

mimarlık ofislerinin iş bulma süreci

Nerede bir etkinlik, toplantı, söyleşi, mesleki bir araya gelmeler, hedef kitlenizin yer aldığı buluşma varsa mutlaka katılmaya özen gösterin. Ofisinizde oturarak işin size gelmesini beklemeyin.

Sosyal sorumluluk projeleri derken bu konuyu biraz daha açmakta yarar var.. Örneğin bir topluluğun yapacağı yatırımlar için gerekirse ücretsiz danışmanlık hizmeti verin. Uygun fiyattan yardımcı olabileceğinizi ve elinizden geleni yapabileceğinizi mutlaka gösterin. Biri kendi özel işi için sizinle irtibata geçmekten asla çekinmeyecektir.

Mimarlar Odası’ndan uzak durmayın..

Meslek odaları haklarımızı savunan, meslektaşlarımız ile sıkı iletişim halinde olmalısınız. Bu noktada meslek odaları gibi online mesleki platformları ki şuan Türkiye’nin en aktif ve güvenilir İnşaat – Yapı Platformu olan YapıForumu.com’a üye olmayı, aktif olarak paylaşımlar yapmayı kesinlikle unutmayın.

İnsanların işine yardımcı olurken nereden iş geleceğini farkedemezsiniz. Bir bakarsınız çözüm ortağınızı forumdan bulmuşsunuz 🙂

Mimarlık Ofisleri İçin İş Bulma ve İş Geliştirme ipuçları

mimarlık ofislerinin iş bulması ve gelişmesi

Genel anlamda bizim meslek için kabul gören bir gerçek var. O da iş işi getirir. Yani tabi bu durum elinizde olmasa da teklif verirken iş ayrımı yapmayın. Her işe teklif vermeyin, ama teklif verdiğiniz her işi de almışsınız gibi yaklaşın.

Meslek hayatınızda daha çok konut geliştiriciler ve konut sektöründe iş yapacağınızdan en son konut sektörü gelişmelerini, konut kredi faiz oranlarını hatta genel ekonomi konularına hakim olmaya çalışın.

Bu yazımda sizlerle mimarlık ofisleri için iş bulma alternatiflerini ve seçeneklerini paylaşmaya çalıştım.

Bir sektöre boğulup kalmamaya çalışın. İlave olarak yeşil duvar, parke, duvar kağıdı, vitrifiye veya ne bileyim bir mesleki yazılımın bayiiliğini alabilirsiniz.

Bu noktada iş bulabilmek adına ufak naçizane bir önerim de dekorasyon işlerine odaklanmaya çalışın. Mimarlık ofisleri için iş bulma konusuyla alakalı farklı son bir kaç şeyi de sizlerle paylaşarak yazımıza noktayı koyalım o halde..

Dekorasyon işleri sıcak para girişi sağlarken, mesleğinizde nefeslenmek için farklı bir kanal da oluşturmuş olur. Zaten takip ettiğinizde göreceksiniz ki pek çok ünlü mimar veya popüler mimarlık firması aynı zamanda eş zamanlı olarak 3D Görselleştirme, Sanal Gerçeklik vb benzeri işleri de bünyesine verdiğine şahit olacaksınız.

Yapı sektöründe iş bulmak bu boyutlarıyla yazması kolay iken hem çok zor hem çok kolay sevgili dostlar.

Farklı iş kalemleri olarak İş Güvenliği Uzmanlığı, Bilirkişilik, Şantiye Şefliği de düşünebilirsiniz.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Physco
40 saniyede okuyabilirsiniz

İnşaat Maliyetleri Son 3 Yılın Zirvesinde!

Physco
59 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!