Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Mimar Sinan kimdir?

53 saniyede okuyabilirsiniz

Osmanlı’nın ve dünyanın en büyük mimarlarından olan ve sahip olduğu mimari deha ile tüm dünyaya kendisine hayran bırakan Mimar Sinan Kimdir?  En çok merak edilen ve araştırılan konulardan biridir. Mimar Sinan Koca Sinan olarak da anılır.

Kanuni Sultan Süleyman dâhil üç büyük Osmanlı döneminde yaşamıştır.

1490 ‘da Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğan Mimar Sinan, Yavuz Sultan Selim zamanında başlayan askerlik hayatı Son Bağdat seferinde Van gölünden geçecek üç gemiyi başarıyla tamamlayıp Haseki unvanını alması ile son bulmuştur.

Mimar Sinan, imparatorluğun gücünü simgeleyen mimarlık başyapıtlarının olarak bilinmekte olan eserlerin tasarlanıp uygulanmasında son derece büyük paya sahipti. 1539’da Mimar Acem Ali’nin ölümü ile Sarayın Baş mimarı olmuştur.

Mimar Sinan’ın Eserleri

Osmanlı Devleti’nde yaptığı elli yıllık mimarlık hayatı boyunca yapılarında gerçekleştiği deneyler ve getirdiği yenilikler Osmanlı-Türk mimarisini zirveye taşımıştır.

Anadolu ve Akdeniz kültürlerine sahip çıkan Osmanlı- Türk mimarlık bileşimin ortaya çıkarmıştır.

Hizmet verdiği yıllar boyunca 84 cami, 52 mescit, 7 okul ve darül kurra, 57 medrese, 22 türbe, 7 suyolu kemeri, 17 imaret ve 3 darüşşifa,8 köprü, 35köşk, 20 kervansaray, saray,6 ambar ve mahzen,48 hamam bulunmaktadır.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Doğan Hasol Kimdir?

Sinem Erbatur
1 dakikada okuyabilirsiniz

Norman Foster Kimdir?

Sunaç T.
40 saniyede okuyabilirsiniz

Mehpare Evrenol Kimdir?

Physco
32 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!