Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Louis Sullivan kimdir?

52 saniyede okuyabilirsiniz

Modernizmin babası olarak nitelendirilen gökdelenler babası olarak ta bilinen Louis Sullivan  3 Eylül  1856  tarihinde  doğdu. Mimar olarak mesleki kariyerine devan eden Sullivan, aynı zamanda eleştirmen sıfatı ile dönemin önde gelen okullarından olan Şikago okulunda dersler aldı.

Bu sayede eğitim hayatına başarılarla dolu pek çok cv kazandırdı ve ilim yolculuğunu pek çok mimari fikirle sürdürdü.  Yaşamı boyunca akıl hoclarına ve eğitim hayatına aralıksız devam eti.

Özenli bir şekilde bilimsel çok sayıda atılımlar gerçekleştiren Amerikalı mimar, Frenk Lyord Wrigt gibi devrin en önemli mimarlarından da feyz almayı ihmal etmedi.

Louis Sullivan Pek çok ünlü bilim insanından ilham aldı

The Guaranty Building
The Guaranty Building

Henry Hobson Richardson gibi alanında uzman mimarlardan da akıl hocalığı dersi alan mimar, alanlında ün kazanmış çok sayıda bilim insanından ilham alarak mimarlık çalışmalarını yürütmeye devam etti.

Antik Roma Mimar kavramına yeni bir boyut kazandıran mimar yaşamı boyunca madalyalarla süslenmiş başarılı bir kariyer safhası geçirdi.

Form fonksiyonu takip ilkesinden hareketle modern mimarinin en büyük başyapıtlarından birisi haline gelen pek çok fonksiyonel estetik ilkeyi de bilim dünyasına kazandırmayı ihmal etmedi. Louis Sullivan; 14 Nisan 1924  yılında  67 yaşında Chicago IIIlinois ,Abd ‘de   hayata  gözlerini  yumdu.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Doğan Hasol Kimdir?

Sinem Erbatur
1 dakikada okuyabilirsiniz

Norman Foster Kimdir?

Sunaç T.
40 saniyede okuyabilirsiniz

Mehpare Evrenol Kimdir?

Physco
32 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!