Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Kerpiç evlerin özellikleri hakkında kısa bilgiler

52 saniyede okuyabilirsiniz

Kerpiç evlerin özellikleri için doğa dostu mimari olması yeterli bir özelliktir. Toprağın su ve saman ile birleşmesi ile ortaya çıkan karışımın adı kerpiçtir. Elde bu karışımlar belirli kalıplara dökülür ve gölgede bırakılır.

Daha sonra güneşte kurumaya bırakılan kalıplarda elde edilen tuğla şekiller ile yerleşme kurulmaya adımları takip edilir. Yaşamda ilk olarak yapıların malzemesi olan kireç evlerin özellikleri zamanla iyileşemeye uğramaya başlamıştır. Bu iyileşme ise su, saman ve toprak karışımı harici olarak karışma alçının da karıştırılıyor olmasıdır.

kerpiç evlerin özellikleri
kerpiç evlerin özellikleri

Alçının da karıştırıldığı karışımla yapılan yapılara ise alçı kelimesinin ve kerpiç kelimesinin ilk heceleri alınarak kısaltma oluşturulmuştur. Yani alçının içerisinde bulunduğu karışımla oluşmuş yapılara “Alker”  adı ile tanımlanmaktadır.

Kerpiç Evlerin Yararları

Yapımı kolay ve maliyetsizidir. Yapısal kullanım malzemeleri ekolojik denge için oldukça uygundur. Nem düzeyinin dengede kalmasını sağlar. Ortamdaki havanın doğal adaptasyon ile temizlenmesini sağlamaktadır.

Hem ısınma hem soğutma için ihtiyaç duyulan enerjiye çok ihtiyaç duymaz çevreye uyumlu malzemelerdir. Kerpiç evlerin özellikleri açısından ise radyoaktivite alma noktası yoktur.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!