Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Kadastro Parseli Ne Anlama Gelir?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Kadastro parseli kadastro yapıldığı zaman o kadastro adalarının içinde bulunan ve mülkiyeti tescilli olan parsele denmektedir.

Kadastro parselinin yapılmasının asıl amacı devlet tarafından mülkiyet hakkının belirtilmesi içindir.

Kadastro parseli uygulamasıyla sınırlar belirlenir. Bu belirlenen sınırlar tapuda yer almaktadır. Tapu üzerinde yer alan bu arazi parçalarına kadastro parseli adı verilmektedir.

Kadastro Parselinin Tanımı

Bu nedenle sınırları bu şekilde belirlenmemiş olan tapuların herhangi bir hükmü yoktur yani geçersizdir.

Kadastro parseli nasıl sorgulanır?

Kadastro parselinin sorgulanması işlemi oldukça kolaydır. Kadastro parsel sorgulama internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Sorgulama yapmak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Parsel Sorgulama uygulamasına giriş yapılması gerekmektedir. Sorgulama için istenen bazı bilgiler vardır. Bunlar il, ilçe, mahalle/köy, ada  ve parsel bilgileridir.

Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSIS) ile tapu ve kadastro bilgilerinizin kontrolleri yapılabilmektedir. Bu uygulama ile tapu verileri ve uyumlaştırılması tamamlanmış olan kadastro hakkında temel bilgiler sunulmaktadır.

Sorgulama sonucu alınan görüntüler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve başka bir amaç için kullanılamaz durumdadır.

Sorgulama sonucu görüntülediğiniz kayıtlar ile bilgileriniz arasında farklılık olması halinde ilgili tapu ve kadastro müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

Kadastro parseli ile imar parseli arasında ne fark vardır?

İmar parseli ve kadastro parseli olarak adlandırılan iki parsel çeşidi birbirine karıştırılıyor olsa da aralarında bazı farklar vardır.

İmar parseli imar adaları içerisinde bulunan kadastro parsellerinin imar kanununa ve yönetmelik esaslarına göre düzenlenmiş olan şekline denmektedir.

Düzenlenmiş olan arsalarda bulunan yapılarda küçük boyuttaki gerekli tamirler dışında ilave ya da değişiklik yapma ve esaslı tamir izni verilmemektedir. 

Kadastro kanununun belirttiği üzere kadastro adası içerisinde yer alan ve birbirinden bağımsız şekilde bulunan parseller kadastro parseli olarak adlandırılmaktadır.

Tapu sicil kayıtları ve gerekli işlemlerin yapılmasının ardından arazilerin hangi sınırlar dahilinde ve kimlere ait olduğu belirlenmektedir.

İmar parseli ise üzerlerinde imar yapılabilecek olan parsellere verilen isimdir.

Bu nedenle imar parsellerinin gerekli incelemesi yapılmış ve düzenlendikten sonra imara açılması için izin verilmiş olan kadastro parselleri olduğunu söyleyebiliriz.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Parselasyon işlemi nedir? Nasıl yapılır?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ozalit nedir? Metrekare maliyetleri hakkında..

Ahsen B.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Teras çatı nedir?

Murat E.
58 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!