Misafir Kullanıcı YapıForumu Blog'unda misafir yazarlar tarafından paylaşılan içeriklerdir. Sektörel bilgi, belge, döküman ve blog yazılarınızı siz de paylaşabilirsiniz.

Geoteknik ve Jeomekanik Hakkında Bilmeniz Gereken 15 şey

2 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazımızda teknik bilgiler vermeye geoteknik ve jeomekanik hakkında bilmeniz gereken 15 şey ile devam edeceğiz. Öncelikle geoteknik ve jeomekaniğe bakalım.

Geoteknik kavramı inşaat alanında zemin çalışmalarında yapılan mühendislik işlemlerinin bütünüdür. Bu kavram genel olarak jeoloji, jeofizik ve inşaat mühendisliklerinin ayrı ayrı gerçekleştirdiği çalışmaların bütününü kapsar. Bu yönüyle geniş bir çalışma alanı gibi gözükse de özelleşmiş bir alandır.

Jeomekanik yeraltındaki kayaçların iç ve dış fiziksel etkiler sonucunda ortaya çıkan davranışlarını jeoloji ve mekanik kavramları ile açıklamaya çalışır. Bu özelliği ile geoteknik kavramının bir disiplinidir denebilir.

Neden Geoteknik Ve Jeomekanik?

Geoteknik ve jeomekanik hakkında bilmeniz gereken 15 bilgi içerisinde inşaat için vazgeçilmez olanlar aşağıda sıralanmıştır.

1- Geoteknik çalışmalar özü itibari ile jeoloji, jeofizik, kaya mekaniği ve zemin mekaniği disiplinlerinin farklı bakış açılarını içeren multidisipliner çalışmalardır. Baraj ve metro yapımlarında kullanılması önem arz eder.

2- Geoteknik çalışmaların diğer disiplinlerden ayrılmasının nedeni mega yapıların giderek artmasıdır.  Mühendislik açısından verimliliği artırmak amacıyla bu alan spesifikleştirilmiştir.

3- Jeomekanik ve geoteknik çalışmaların ikisi de zemin formasyonu bilgisi için jeoloji bilgisini kullanmak zorundadır.

4- Jeomekanik çalışmalar kayaçların mekanik özelliklerini yapı tasarımı için araştırmasının yanında farklı derinlikler ve ortamlarda da bu araştırmaları jeolojik açıdan gerçekleştirmektedir.

5- Geoteknik çalışmalar doğrudan mühendislik çalışmalarını hedef alarak güvenli yapılar için zemin araştırması yapar.

6- Barajlardan taşabilecek su miktarının hesaplanması geoteknik mühendislerinin sorumluluğundadır.

Geoteknik Ve Jeomekanik Hakkında Teknik Bilgiler

Bu bölümde geoteknik ve jeomekanik uygulamalar hakkında teknik bilgiler verilecektir.

7- Geoteknik ve jeomekanik çalışmalar yerin anizotropi özellikleri göz önünde bulundurularak yapılır.

8- Çalışmalarda labaratuvar deneyleri kadar saha deneyleri de çok önemlidir.

9- Baraj ve gökdelen gibi projelerde jeofizik verilerin kullanılması şarttır.

10- Toprak ve kaya mekaniği disiplinleri ayrı olarak ele alınır.

11- Hidrolojik verilerin göz önünde bulundurulması zeminin gelecekteki sıvılaşma tehlikesi hakkında bilgi verecektir.

12- Zemin taneciklerinin kohezyon değerleri kesin olarak bilinmese dahi bu iki disiplinde de Mohr-Coulomb  çizelgeleri kullanılır.

13- Sıkıştırma deneyleri her iki disiplin için de her çalışmada uygulanmaktadır.

14- Yüzey araştırmalarında jeolojik haritalandırmanın yanında fotogrametri de kullanılmaktadır.

15- Bir jeofizik yöntem olan yer radarı (GPR) ilginç bir şekilde, sığ alanlarda geoteknik çalışmalar ile birlikte kullanıldığında çok verimli sonuçlar elde edilmektedir.

Sizlere sunulan geoteknik ve jeomekanik hakkında bilmeniz gereken 15 bilgi elbette ki genel bilgiler içermektedir. İlerleyen zamanlarda daha derin bilgiler verilecektir.

 

Bu yazı Makale Ekle sayfası üzerinden Oğuzhan bey tarafından siz değerli YapıForumu Blog okuyucuları için özel olarak hazırlanarak yayına alınmıştır. Siz de uzmanı olduğunuz bir alanda yazılarınızı paylaşabilirsiniz.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Misafir Kullanıcı YapıForumu Blog'unda misafir yazarlar tarafından paylaşılan içeriklerdir. Sektörel bilgi, belge, döküman ve blog yazılarınızı siz de paylaşabilirsiniz.

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!