Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Geoteknik raporu nedir?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Zemin inceleme ve araştırma raporu olarak da bilinen geoteknik rapor bina zemin ilişkisinin değerlendirildiği ayrıntılı olarak hazırlanan bir rapordur.

Bu raporda zeminin ve zeminin yakın çevresinin jeolojik özellikleri, zeminin sismik, fiziksel ve mekanik özellikleri ile birlikte zeminin kimyasal özellikleri de tüm mühendislik çalışmalarıyla bir ara irdelenmekte ve daha ekonomik daha güvenli yapıların oluşturulabilmesi için tespit ve öneriler ayrıntılı olarak sunulmaktadır.

Geoteknik raporlar zemin etüt raporlarının bir aşaması olarak adlandırılabilmektedir. 

Zemin etüt raporundan farkı nedir?

Zemin etüt raporu daha genel bir rapordur ve iki aşamadan oluşur. Zemin etüt raporunun aşamaları veri raporu ve geoteknik rapordur. 

Zemin etüt raporunda dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunlardan en önemlisi yapının yapılacağı zeminin özellikleri ve yapının özellikleridir.

Zemin ve yapının özelliklerinin birbirine uyumlu olması gerekmektedir. Aynı zamanda yapının yapılacağı bölgenin deprem sınıfı da dikkat edilmesi gereken özellikler arasındadır.

Özellikle deprem sınıfı da dikkate alınarak daha sonra çıkabilecek tüm olası sorunların göz önüne alınabilmesi için çevre koşulları da değerlendirilmelidir. Çevre koşulları değerlendirilirken bölgenin yağmur, kar gibi yağış özellikleri de dikkate alınmalıdır. 

Tüm bu çalışmalar sonucu elde edilen bilgilere göre inşa edilecek olan yapı için yapılacak olan zemin etüdü değişiklik göstermektedir.

TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu farklılıklar 3 kategoride belirlenmektedir.

Birinci kategori az riskli, ikinci kategori orta riskli ve üçüncü kategorisi ise yüksek riskli olarak belirlenmiştir. 

Geoteknik raporu kimler tarafından hazırlanmaktadır?

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında geoteknik raporların hazırlanmasının inşaat mühendisleri tarafından yapılması zorunluluğu getirilmiştir.

Yapılan incelemeler sonucu inşasına başlanacak olan yapıların zemin etüt raporlarının ve geoteknik raporlarının inşaat mühendisleri tarafından yapılma zorunluluğunun en önemli nedenlerinden biri binaların zeminle olan ilişkisinin incelenmesi ve deprem güvenliğine ilişkin raporların daha detaylı hazırlanması gerekmektedir.

Bu nedenle zemin etüt raporu ve geoteknik raporunun inşa edilmesi planlanan yapıların inşa süreçleri öncesinde hazırlanması gerekmektedir. 

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

İfraz nedir? Nasıl yapılır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!