Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Son zamanlarda oldukça merak edilen Enerji kimlik belgesi yani EKB, binaların verimli enerji kullanmasını, enerji israfının önüne geçilmesi ve çevrenin korunmasının artırılmasını sağlamak amacıyla, bir binanın asgari enerji ihtiyacını, enerji tüketim sınıflandırmasını ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimliliklerini gösteren bir belgedir.

Beyaz eşya ve klimalardaki harflendirme bazındaki enerji performans sınıflandırmaları binalar için de geçerli kabul edilmektedir. Bu doğrultuda A sınıfı en verimli, G sınıfı ise en düşük berim seviyesini belirtmektedir.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2020 yılı itibari ile yapılması planlanan tüm yeni binalarda ve hali hazırda yapılmış olan eski binaların enerji kimlik belgesi bulundurma zorunluluğu vardır.

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Binaların verimli enerji kullanımını sağlamak amacıyla alınması zorunlu hale getirilen enerji kimlik belgeleri bina sahipleri veya bina yöneticileri tarafından başvuru yapılarak alınmaktadır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirişmiş danışmanlık şirketine başvuru yaparak bina enerji kimlik belgesi alınabilmektedir. Bakanlık listesinde bulunan enerji danışmanlık şirketlerinin herhangi birine bina enerji kimlik belgesi almak için müracaat edilebilmektedir.

Aynı zamanda enerji kimlik belgesi düzenlemek için yetki belgesine sahip mühendis ve mimarlar da binalar için enerji kimlik belgesi verebilmektedir.

Enerji kimlik belgesi almak için gerekli olan evraklar nelerdir?

Enerji kimlik belgesi için gerekli olan evrakların tedarik edilmesi kolaydır. Gerekli evraklar arasında, binanın mimari projesi, yapı ruhsatı, ısı yalıtım belgesi ve EKB için yazılmış talep formu teslim edilmelidir.

Enerji kimlik belgesi için binaya mantolama yapılması şart değildir. Mantolama şartının aranıyor olması genel olarak yanlış bilinen bir durumdur. Enerji kimlik belgesi almak için binanızın mantolamaya sahip olması gerekmemektedir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Geoteknik raporu nedir?

Murat E.
1 dakikada okuyabilirsiniz

İfraz nedir? Nasıl yapılır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!