Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Ekspertiz raporu nedir? Nereden alınır?

51 saniyede okuyabilirsiniz

Konut satın alırken banka kredisi kullanacaklar ekspertiz raporunun alınmasının şart olduğunu da bilmelidirler. Ekspertiz, bir uzman tarafından gayrimenkulün değerinin belirlenmesi için yapılan çalışmaya denir.

Bu raporun sonucuna göre kredi başvurusu onaylandığından konut satın alanlar internette en çok banka Eksperleri Konut Kredilerinde Nelere Dikkat ederler? Sorusuna yanıt arıyorlar. Biz de sizler için bu sorunun yanıtını araştırdık. Öncelikle eksperler krediye konu olan evi incelemeye geliyorlar.

Yaptıkları incelemelerin sonucunu da bankaya ekspertiz raporu şeklinde sunuyor. Bankada buna göre kredi kullandırıp kullanmayacağına karar veriyor.

Arsa değeri, bina değeri, ulaşım, alt yapısı imar durumu gibi faktörler incelenerek değer biçme işine ekspertiz olarak adlandırılıyor.

Ekspertiz Raporu Nerden ALINIR?

Ekspertiz raporu kredi için başvuru yapılan bankaların anlaşmalı olduğu değerleme şirketlerinden alınabildiği gibi,  kredi başvurusu yapan kişi kendisi de bir gayrimenkul ekspertizi ile anlaşabilme şansına da sahip oluyor.

Ekspertizler, hem geçmiş, hem de yakın zamanda gerçekleşen satışları karşılaştırıp beklemede olan satış ve konut projelerine dair Pazar verilerini analiz ederek tespit yapılıyor.

Unutulmaması gereken bir diğer husus da raporun geçerliliğinin altı ay ile bir yıl arasında güncelliğini kaybettiğidir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Geoteknik raporu nedir?

Murat E.
1 dakikada okuyabilirsiniz

İfraz nedir? Nasıl yapılır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!