Sinem Erbatur Dijital ev teknolojileri, akıllı evler ve dekorasyon ürünleri üzerine çalışmalar yapmaktayım. Kendi dekoratif ürünlerimi sattığım bir e-ticaret sitem mevcut. Burada yeni şeyler öğrenmek için varım. Öğrendiklerimi paylaşmak gibi de bir hobim var :)

Doğan Hasol Kimdir?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye’nin önde gelen mimarlık kuramı ustalarından, kelimelerin mühendisi ve mimarlık teorisyeni nitelemelerini fazlasıyla hak eden tecrübeli mimar Doğan Hasol kimdir? İşte bu yazımızda kısaca Doğan Hasol ve eserleri üzerine değerli paylaşımlar yapacağız.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu olan Doğan Hasol, mimarlık mesleğinin özellikle Türkçe yazınsal eserleri ve çevirileri boyutuyla değerli bir meslek düşünürüdür.

1937 Doğumlu mimar, mesleki pek çok yayında genel koordinatör ve yazı işleri müdürlüğü görevlerinin yanı sıra önemli mesleki sivil toplum kuruluşlarına da danışmanlık, yöneticilik yapmıştır.

Doğan Hasol ve Yapı Endüstri Merkezi

1968’de bir grup arkadaşıyla birlikte, yapı alanında bir bilgi merkezi olan ve Türkiye’de mimarlık mesleğinin gelişmesine büyük katkılar getiren Yapı-Endüstri Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirmiş ve önce Genel Müdür, kuruluşun A.Ş. olmasından sonra da Nisan 2013′e kadar Yönetim Kurulu Başkanı olarak yöneticiliğini sürdürmüştür.

Serbest mimarlık çalışmalarını eşi A. Hayzuran Hasol ve kızı Ayşe Hasol Erktin ile birlikte kurdukları HAS Mimarlık grubu içinde sürdürmektedir (Bkz. www.hasmimarlik.com.tr). Bu kapsamda eşi ile birlikte, yapı dalında, Mimarlar Odası’nın 1990 Ulusal Mimarlık Ödülü’ne değer görülmüştür. Katıldığı bazı yarışmalarda ödül ve mansiyon kazanmış, ulusal yarışmaların yanısıra, Ağa Han Mimarlık Ödülü, World Architecture Festival (WAF) ve Archiprix International gibi uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapmıştır.

Ünlü mimarımız Doğan Hasol kimdir sorusunun yanıtı için daha geniş bilgi ve belgelere kendi kişisel websitesi‘nden erişebilirsiniz. Ayrıca Celal Abdi Güzer kimdir ve Murat Tabanlıoğlu eserleri gibi değerli mimarlarımızın hayat hikayelerine de göz atabilirsiniz.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sinem Erbatur Dijital ev teknolojileri, akıllı evler ve dekorasyon ürünleri üzerine çalışmalar yapmaktayım. Kendi dekoratif ürünlerimi sattığım bir e-ticaret sitem mevcut. Burada yeni şeyler öğrenmek için varım. Öğrendiklerimi paylaşmak gibi de bir hobim var :)

Norman Foster Kimdir?

Sunaç T.
40 saniyede okuyabilirsiniz

Mehpare Evrenol Kimdir?

Physco
32 saniyede okuyabilirsiniz

Renzo Piano Kimdir?

Ahsen B.
41 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!