Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Deprem dayanıklılık raporu nedir? Nasıl öğrenilir?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Deprem dayanıklılık raporu, bir binanın deprem yönetmeliği dahilinde gerekli olan kanun ve maddelere uygun olarak inşa edilip, uygun harç ve kimyasal karışımın kullanılıp kullanılmadığını kontrol ve test etmeyi sağlayan uygulamadır.

Bir binanın deprem durumunda ne kadar dayanıklı kalabileceğinin test edilmesidir. Deprem dayanıklılık raporunun hazırlanması iki aşamadan oluşmaktadır. Öncelikli olarak donatı tespit işlemleri yapılmaktadır ve sonrasında karot örneği alımına geçilmektedir.

Alınan örneklerle gereken incelemeler yapıldıktan sonra binanın diğer detayları da gözden geçirilerek test işlemleri sürdürülmektedir.

Deprem dayanıklılık raporu nasıl sonuçlanır?

Deprem dayanıklılık raporunun bir diğer aşaması binanın basınca karşı dayanıklılığının test edilmesidir. Rapor aşamaları tamamlandıktan sonra alınan karot örnekleri çıkarıldığı yerlerin tekrar doldurma işlemi yapılmaktadır ve proje üstü kontrol uygulamasına geçilmektedir.

Bu aşamada binanın ana taşıyıcıları, statik yapısı, betonarme yapısı ve kullanılan inşaat malzemeleri test edilmektedir. Yapılan direnç ölçümleri, basınç ölçümleri ve yapı ölçümleriyle binanın depreme dayanıklılığına dair kontroller yapılmaktadır.

Tüm kontroller yapıldıktan sonra binanın deprem dayanıklılık raporu hazırlanmaktadır.

Bir hafta, on gün içerisinde sonuçlanan deprem dayanıklılık raporları başvuru sahibine iletilmektedir.

Deprem dayanıklılık raporu nasıl alınır ve maliyeti nedir?

Bir binanın deprem dayanıklılık raporu alabilmek için bağlı bulunduğunuz belediyeye, Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerine ya da kaymakamlığa başvuru yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda özel bir şirket ile anlaşarak binanızın depreme dayanıklılığını test edebilir ve deprem dayanıklılık raporu alabilirsiniz.

Belediye tarafından ya da lisanslı yapı denetim firmaları tarafından ekipler gönderilmektedir ve binanız için gerekli ölçümler yapılmaktadır. Binadan alınan parçaların laboratuvarlarda incelenmesinin ardından binanızın depreme dayanıklılık raporu hazırlanmaktadır.

Binanızı depreme karşı daha güvenli hale getirmek için mühendislik bürolarına müracaat ederek sağlamlık testi yaptırabilirsiniz. Bu testin maliyeti daire başı 300 – 1500 TL olarak değişebilmektedir.

Deprem dayanıklılık raporu alabilmek için yapacağınız başvurularda nüfus cüzdan fotokopiniz ve tapunuz ile başvuru yapabilirsiniz. Eğer başvuru sahibi kiracı ise, kira sözleşmesi ve ev sahibi tarafından onaylanmış belge de teslim edilmesi gerekmektedir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Physco
40 saniyede okuyabilirsiniz

İnşaat Maliyetleri Son 3 Yılın Zirvesinde!

Physco
59 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!