Ahsen B. En büyük hobisi uyumak. Çok iyi bir pizza müşterisi. Her türlü programa ilgi duyarım işin garip yani programsız yaşamaya bayılırım. Burada birşeyler paylaşıyorum, paylaştıkça öğreniyorum ve kendimi geliştiriyorum.

Balyan kardeşler kimdir? Eserleri nelerdir?

56 saniyede okuyabilirsiniz

Osmanlı mimari geleneğinin en büyük temsilcilerinden olan Balyan kardeşler,  Batı seçmeciliği doğrultusunda bir mimari tasarım örneği sunmuştur.19. yüzyılın   geleneksel niteliğini mimari  bakış açılarına yansıtmayı  başaran Balyan kardeşler; özellikle ermeni asıllı  bir aile  olarak tanınmış ve doğu yerleri  hakkında  kesin bir bilgiye ulaşılamamaktadır.

1.Abdulhamitten  ııı.Selim’e kadar  Osmanlı   tebaasında olan padişah ve dönemin devlet adamlarına  kadar  pek çok   mimar başyapıt kazandırmayı  başaran bu aile,  padişahların  reform çalışmalarına da ortak olmuştur.

Yabancı elçilerle olan iletişimin yanı sıra Gregoryen ve Katolik Ermenler ile arasında bulunan çatışmalarla da rol oynayan Krikor  Balyan, hassa mimarı olarak  sarayın mimari  çalışmalarını yürüten en büyük  mimarlarındandır.

Balyan kardeşlerin başarıları

Balyan ayrıca 2. Mahmut döneminde hizmet veren nadide mimar ve bilginlerinden olarak iz bıraktı.3 kuşaklardan olan  Sultan Abdülhamid  tarafından   sermimar-ı devlet  unvanına layık görülen  Sarkis  Balyan  kardeşlerin ne kadar  başarılı alanında  yetkin ün kazanmış  birer  mimar olduklarını bir kez daha kanıtlamıştı.

Balyan kardeşler  Osmanlı mimarisinin en ulvi nitelikte olan ve önemi hiçbir yitirilmeyecek güzellikte olan mimari yapı örneklerine ise adeta hayat verdi.

Mimarlar; saray, cami, köşk, kışla, hasta hane, sair abidevi eserleri gibi daha pek çok mimari zenginliğe imza atıp; bu yapıları özenle inşa ettiler.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ahsen B. En büyük hobisi uyumak. Çok iyi bir pizza müşterisi. Her türlü programa ilgi duyarım işin garip yani programsız yaşamaya bayılırım. Burada birşeyler paylaşıyorum, paylaştıkça öğreniyorum ve kendimi geliştiriyorum.

Doğan Hasol Kimdir?

Sinem Erbatur
1 dakikada okuyabilirsiniz

Norman Foster Kimdir?

Sunaç T.
40 saniyede okuyabilirsiniz

Mehpare Evrenol Kimdir?

Physco
32 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!