Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Ayasofya mimari özellikleri hakkında kısa bilgiler

49 saniyede okuyabilirsiniz

Ayasofya’nın ibadete açılması ile birlikte Ayasofya’nın mimarı kimdir? Ayasofya’nın Kısa Tarihçesi konusu en çok merak edilen ve araştırılan konulardan birisidir. Dünyanın en önemli yapıtları arasında yer alan Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da gerçekleştirmiş olduğu en büyük kilisedir.

Aynı yerde üç kere inşa edilmiştir. Ayaklanmalar sırasında iki kere yıkılmış ve günümüz hali ise İmparator Justinianos tarafından dönemim iki mimarı Tralles’li Anthemios ve Miletos’lu İsidoros ‘a yaptırılmıştır.

Ayasofya 1453 ‘te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul fethi ile birlikte camiye dönüştürülmüştür. Sultan Ahmet, Sultanahmet Camii’ni yaptırana kadar Osmanlı Devleti’nin en önemli camii konumundadır.

Ayasofya Müzesi

1923’TE Cumhuriyetin ilanı ile birlikte cami olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Ancak 1931’de kapatılmış 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülme işlemleri başlayarak 15 yıl sürmüştür.

Atatürk’ün verdiği izinle başlayan çalışmalar 1947 yılında tamamlanmıştır. Ayasofya müzesi Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. 1996 yılında da Dünya Anıtları Fonu desteğiyle restore edilmiştir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!