Ahsen B. En büyük hobisi uyumak. Çok iyi bir pizza müşterisi. Her türlü programa ilgi duyarım işin garip yani programsız yaşamaya bayılırım. Burada birşeyler paylaşıyorum, paylaştıkça öğreniyorum ve kendimi geliştiriyorum.

Arsaya elektrik aboneliği alınır mı?

1 dakikada okuyabilirsiniz

Tarımsal amaçlı kullanılan arza ya da arazilere elektrik aboneliği alabilmek mümkündür. Bu araziler kendinize ait boş bir arsa, evinizin bahçesi ya da tarım ve hayvancılık için kullandığınız herhangi bir arazi olabilmektedir.

Tarımsal elektrik aboneliği alabilmek için bazı belgelerin hazırlanması ve abonelik almak istediğiniz bölgeye bağlı ilgili kurumlara bu belgelerin iletilmesi gerekmektedir. Eksiksiz ve doğru biçimde tamamlanan belgelerin ilgili kurumlara iletilmesinin ardından elektrik aboneliği için gerekli işlemler başlatılmış olmaktadır. 

Tarımsal elektrik aboneliği nasıl yapılmaktadır?

Özellikle köy yerlerinde tarım ve hayvancılık işlemleri için arsa ve arazilerin elektrik ihtiyaçları bulunmaktadır. Elektrik ihtiyaçların giderilmesi için boş arazi ve arsalara elektrik abonelikleri alınabilmektedir.

Tarımsal işler için elektrik aboneliği almak isteyenlerin bazı evrakları tamamlamaları gerekmektedir.

Bu evraklar şunlardır;

-Yerleşim yeri veya imar alanı dışındaki araziler için yapı kullanım belgesi

-Köy veya yerleşim yeri içerisinde bulunan araziler için yapı kullanım hakkına dair belge

-Yapı için kullanılması planlanan sayacın faturası

Abonelik için başvurusu yapılacak olan arazinin tapusu, pafta numarası ve parsel numarasının belirtildiği belge

-Elektrik aboneliği istenen alanın elektrik enerjisini hangi alanlarda kullanılacağına dair dilekçe

-Elektrik aboneliği alınacak olan arazinin ayrıntılı projesi

Yukarıda belirtilen belgeler genellikle talep edilen belgelerdir. Fakat kurum tarafından başka belgelerin istenmesi durumunda da eksiksiz olarak tamamlanıp teslim edilmesi gerekmektedir.


Tarımsal elektrik aboneliği masrafları nelerdir?

Elektrik aboneliği bulunmayan arsa ve arazilere elektrik aboneliği almak ve elektrik bağlatabilmek için bazı ücretlerin de ödenmesi gerekmektedir. Bunlar, güvence bedeli, damga vergisi ve kesme-bağlama bedeli gibi ücretler baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu ücretler her yıl farklı oranlarda olmak üzere belirlenmektedir. 

Güvence bedeli bir mesken için ortalama olarak 175 TL ve 180 TL arasında değişebilmektedir.

Damga vergisi ise belirlenen güvence bedelinin binde 9,48’i olarak hesaplanmaktadır. Aynı zamanda kesme-bağlama işlemlerinin masrafı da son belirlenen fiyata göre işlem başı 33,8 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bunların yanında dosya bedeli de hesaplanmaktadır. Dosya bedeli ise mevcut olan güvence bedeline göre belirlenmektedir. 

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ahsen B. En büyük hobisi uyumak. Çok iyi bir pizza müşterisi. Her türlü programa ilgi duyarım işin garip yani programsız yaşamaya bayılırım. Burada birşeyler paylaşıyorum, paylaştıkça öğreniyorum ve kendimi geliştiriyorum.

Geoteknik raporu nedir?

Murat E.
1 dakikada okuyabilirsiniz

İfraz nedir? Nasıl yapılır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!