Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Antoni Gaudi Kimdir? Hayatı ve eserleri..

46 saniyede okuyabilirsiniz

Tam adı Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet olarak bilinmektedir. Sanat camiası içerisinde kendisine Antoni Gaudí kısaltması uygun görülmüştür. 25 Haziran 1852 de dünyaya gelmiş 10 Haziran 1926 tarihinde gözlerini hayata yummuştur.

İspanya’da Art Nouveau olarak bilinmekte olan akımın öncüleri arasında gösterilmektedir. Barselona da bulunmakta olan en ünlü eserleri kendisine aittir.

Yapmış olduğu ilk önemli eseri olarak Casa Vicens adlı yazlık ev bilinmektedir. Bu ev bir aile için özel yapılmıştır. Güell Sarayı, Güell Pavilyonu, Güell Mahzeni, Güell Parkı, Colonia Güell Türbesi kendisinin daha sonraları sırası ile yapmış olduğu başarılı eserler arasında gösterilmektedir.

Antoni Gaudi Yılın Ödülü

Antoni Gaudí yapmıyş olduğu birbirinden güzel eserleri ile birlikte tanınmakla kalmayıp bazı hatırı sayılır ödüllerde kazanmıştır. Bu ödüller arasında Celvet Evi kendisine yılın binası ödülünü getirmiştir La Sagrada Familia. Adlı eseri ise hayatını adamış olduğu eser olarak kabul edilmektedir.

Bu eser ile ilgili uzun bir çalışma yapmıştır. Eserlerinde her zaman bir gizem bulunmakta olan Mimar uzun bir süre eserlerine hayran bırakmayı başarabilmiştir.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Murat E. YapıForumu.com Kurucusu ve aynı zamanda yazarı. Teknoloji, dijital trendler ve tasarım tutkunu bir mimar.

Doğan Hasol Kimdir?

Sinem Erbatur
1 dakikada okuyabilirsiniz

Norman Foster Kimdir?

Sunaç T.
40 saniyede okuyabilirsiniz

Mehpare Evrenol Kimdir?

Physco
32 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!