Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Antik Mısır Mimarisi Hakkında Kısa Bilgiler

1 dakikada okuyabilirsiniz

Eski Mısır mimarisi hakkında kısa bilgi verecek olursak Mısır’ın mimari sanatının genel özelliklerinden bahsetmek gerekiyor. Tüm Mısır tarihi boyunca geçmişten bugüne gelen mimari yapılar üzerinde bazı desenler, motifler, stil ve uygulamalar kullanılagelmiştir. Mısır’ın genel mimari özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Mimari tarzları, ebediliği ve değişmezlik kuralını temel alır.
  • Basit ve düzgün yapıda geometrik formlar ile dik açılı olan mekân organizasyonu dikkat çeker.
  • Düşeylik ile yataylık özellikleri, dayanıklılık ile süreklilik özellikleri temelinde sentezlenir.
  • Mekânlarda dik açılı şekilde bir organizasyon takip edilir.
  • Kitlesel ve masiflik ağırlığına bağlı şekilde mimari mekan ve biçim organizasyonu söz konusudur.
  • Üç bin senelik devir ortalarında başlamış olan evrim süreci ile beraber piramit yapımlarından kayalara oyulmuş olan manastır mimarisi türüne geçiş yapılmıştır.
  • Nil Nehri’ne dik açılı bir aks üstünde kolonatlı, mekân ünitelerinden meydana gelen, merkezi avlulu ve arkada kayalara oyulmuş olan manastırla sonlanan, çevresi yüksek boyda duvarlarla çevrilmiş yönetsel ve dini yapı kompleksleri de dikkat çeken mimari özelliklerdir.

Mısır Mimarisi Deyince İlk Akla Gelen Mimari Yapılar

mısır mimarisi

Mısır mimarisi deyince ilk akla gelen mimari yapılar arasında şunları sayabiliriz: Piramit mezarlar, Nil Nehri boyunca sıralanmış bu nehre dik açılı biçimdeki akslar üstünde kolonatlı ve avlulu tapınaklar, sfenksler, kayalara oyulmuş biçimdeki dev Firavun rölyefleri, yine kayalara oyulu biçimdeki Firavun mezarları, mumyalanmış durumdaki Firavun cesetleri, taş yüzeyler üzerine oyulmuş olan hiyeroglif yazılar, hiyeroglif yazılı olan Obelisk gibi yapılar…

Mimarlık tarihine ilgi duyanlar için hazırladığımız diğer bir yazı olan Osmanlı Mimarisi Hakkında Kısa Bilgiler yazısına da mutlaka göz atmanızı öneririm.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!