Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Antik Dönem Yunan Mimarisi Hakkında Kısa Bilgiler

1 dakikada okuyabilirsiniz

Antik Dönem Yunan mimarisi hakkında kısa bilgi vereceğimiz bu yazımızda, öncelikle Yunan mimarisinde önde gelen yapı türünden bahsetmek gerekiyor. Yunan dönemi mimarisinin en önemli olan yapı türleri, şüphesiz tapınaklardı.

Yunan tapınağı ise İlk Çağ zamanında Batı Anadolu üzerindeki yerleşimlerde olan megaron türlü yapıların zaman içerisinde gelişmiş örnekleridir. Bu anlamda ilk Yunan tapınakları ise genelde kerpiç ve ahşap malzemeden inşa edilmişti. Bu nedenle de günümüze dek gelememiştir.

panthenon tapınağı
Antik Dönem Yunan Mimarisi – Panthenon tapınağı

Arkaik Devir zamanından başlamış ve tapınaklar çok daha dayanıklı yapıda olan mermer, kesme taş ve kireçtaşından yapılmaya başlanmıştır.

Ayrıca Yunan tapınakları, o dönemki Mısır tapınaklarından değişik şekilde akropol ismi verilmiş olan yüksek tepeler üzerine yapılmıştır.

Antik Dönem Yunan Mimarisinde Düzenler

Antik Dönem Yunan mimarisinde düzenler, toplam 2 tane şeklindeydi. Bu düzenler ise “iyon” ve “dor” düzenleri olarak adlandırılıyordu.

Buna ek çok yaygın kullanılmayan ama erken devirlerde karşılaşılan “Aiol Düzeni”nden söz etmek gerekiyor. Ancak bu düzenler, kısa bir zaman sonrasında ortadan kalkmıştır.

Daha sonrasında ise MÖ 3.yüzyıla doğru 4. Bir tane düzen daha ortaya çıkar ve bu düzen ise “Korint Düzen” olarak adlandırılır. Bu dönem ise aslında “Helenistik Dönem”e doğru bir zamana denk gelir.

Ardından daha da sonraki bir dönemde, Roma devri zamanında “Korint” ile “İyon” düzenin birlikte kullanılması neticesinde “Kompozit Düzen” ismi verilen melez düzen ortaya çıkarılmıştır. Ancak Roma döneminin daha ileriki zamanlarında eskiden olduğu kadar bu mimari düzenlere pek sadık kalınmamıştır.

Pek çok farklı düzen kullanılmış ve bazı düzenler ise deforme edilerek kullanılmıştır.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!