Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Anıtkabir Mimari Özellikleri Hakkında Kısa Bilgiler

55 saniyede okuyabilirsiniz

Anıtkabir mimari özellikleri, titizlikle seçilen ve belirlenen bir mimari plan ve tasarım üzerine oluşturulmuştur. Anıtkabir, hepimizin bildiği gibi Ankara şehrinde Anıttepe üzerinde bulunur.

Burası yapılırken Atatürk’ün mozolesi açısından uygun olan bir tasarımın seçilmesine özen gösterildi. Bunun seçimi için de Türk hükümeti uluslararası düzeyde bir mimarlık yarışması düzenledi.

1 Mart 18941 tarihinde düzenlenen bu yarışma sonucunda Anıtkabir’in tasarımı ve mimarisi belirlenmiş oldu.

Ayrıca bu yarışmada istenen ise hem Atatürk’ü hem de bir yandan Türk milletini mimari açıdan temsil edebilecek bir tasarımdı.

Anıtkabir’in Yapımında Kullanılanlar

anıtkabir mimari özellikleri

Anıtkabir’in yapımında kullanılanlar, farklı formlardaki malzemelerdi. Bu mimarinin yapımı için beton üstüne bir dış kaplama malzemesi olan ve basitçe işlenebilecek olan türlü, gözenekli, renkli yapıda traverten kullanıldı. Ayrıca mozole içi kaplamaları için ise mermer malzeme kullanıldı.

Kırmızı ile siyah travertenler, buranın tören alanı için ve aynı zamanda kulelerin zemin üzeri döşemeleri için kullanılmış oldu. Sarı renk travertenler ise tören alanını çevreleyen kolonların ve zafer kabartmaların yapımları için kullanıldı.

Anıtkabir’in genel mimari özellikleri ise Türk mimarlık tarihinde 1940 ile 1950 seneleri arasında yaşanan “II.Ulusal Mimarlık Devri” şeklinde isimlendirilen dönemin mimari özelliklerini taşımaktadır.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

DUVAR KAĞIDI FİYATLARI VE MODELLERİ

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Avan Proje Nedir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rus mimarisi hakkında kısa bilgiler

Sunaç T.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!