Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Altın Oran nedir? Mimaride Altın Oran kavramı

49 saniyede okuyabilirsiniz

Birçok farklı kullanım alanı olan bu oran evrende varlığı gözlemlenen bir matematiksel ifadedir. Sanatta ve mimaride yer edinmiştir. İnsan yüzü, doğadaki bitkiler, hayvanlar ve benzeri pek çok yerde bu orana rastlanılmaktadır.

Altın orana göre olan yüz veya sanat eserleri göze daha güzel gelmektedir. Mimari gibi ölçülerin önemli olduğu bir alanda da altın oran sıklıkla yer edinmektedir.

Güzelliğin olduğu kadar uyumun da oranı olarak bilinir.

Bu oran temelde parçaların bütün ile uyumunu sağlayan bir orandır.

Mimaride Altın Oran

Matematikte ve sanatta kullanıldığı gibi mimaride altın oran kullanılması da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Mühendislikte de kullanılır. Eski Mısır’ın mimari eserlerinde bu oranın kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Yunanlıların da bu oranı bildiği ve kullandıkları eserlerinde görünmektedir. Pi sayısında olduğu gibi altın oran da gerçek olmayan sayılardan kabul edilir. Mısır Piramitleri bu oranın kullanıldığı bilinen ilk mimari eserdir.

Osmanlıların da mimaride bu oranı kullandığı görülmektedir.

Camiler, saraylar ve birçok yerde bu oran kullanılmıştır. Mimar Sinan eserlerinde bu oranı sıklıkla ölçüt olarak kullanmıştır.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Kadastro Parseli Ne Anlama Gelir?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Parselasyon işlemi nedir? Nasıl yapılır?

Physco
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ozalit nedir? Metrekare maliyetleri hakkında..

Ahsen B.
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!