Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Ahşap yapıların avantajları nelerdir? [7+ Madde]

1 dakikada okuyabilirsiniz

Ahşap, ağaçlardan elde edilerek kendi rengi ve dokusuna sahip olan organik bir malzemedir. Son yılların gözde binalarından biridir. Yenilebilen bir yapı malzemesi olduğundan ahşabın kullanıldığı yapalar zamanla eskiyip yıpransa da yenilenebilir.

Ayrıca bu tarz yapılar depreme ve farklı iklime dayanıklı olduğu gibi yapımları da hızlıdır. Ahşap yapıların avantajları nelerdir? Diye merak edenler için avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Ahşap binaların yapımında insan ve yapı malzemeleri hataları minimum seviyede tutulduğu takdirde deprem riski minimum düzeydedir.
  • Hafif bir malzeme olmasından kaynaklı olarak ölü yük azalarak temel ve diğer taşıyıcı elemanların boyutları küçülür.
  • Nakliye ucuz ve montaj makineleri gereksinimi minimumdur. Montajı son derece kolay çabuk ve ekonomiktir.
  • Isı yalıtımı yönünden iyi bir malzemedir.
  • Kimyasal etkilere karşı son derece dayanıklı olup, kurutulmuş ahşap iyi bir elektrik yalıtkanıdır.
  • Şekil vermesi kolay olduğundan şantiye ortamında bile istenilen şekil rahatlıkla verilebilir.
  • Birleşimi kolay bir malzeme olup, ahşap doğadan kolay bir biçimde elde edilebilir.

Ahşap yapı malzemesinin Özellikleri

Ahşap kaynağı yenilebilen bir yapı malzemesi olarak kullanılması yaygın inanışın aksine ormanların yaşamasını sağlar. Kaynağının yenilenme özelliği olan ahşap malzemesinin kesilmesi ormanların devamlılığı için son derece önemlidir.

Yangına kaşı beton ve çelik malzemelere göre daha dayanıklıdır. Ahşap yapıların yangına dayanıklılığı 30-90 dakika olacak şekilde tasarlanmıştır. Ahşap yapı malzemesinin özellikleri arasında yer alan zamanla eskime ve yıpranmalar uygun bir ön koruma yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilir.

Ahşap Ev Maliyetleri Nelerdir?

Ahşap ev maliyetleri nelerdir? Diye merak edenler için hemen bir örnekleme yapmak yerinde olacaktır. Ortalama olarak 120 m2 olan bir ev yapmayı planlıyorsanız kullanacağınıza ağaç türüne bağlı olarak değişmesine rağmen ortalama 30 m3 ağaç gerekecektir.

Ahşap ev maliyetlerinin içine ağaçların maliyetine ek olarak birleştirme elemanları ve işçilik ile yalıtım malzemeleri maliyeti girmektedir. Maliyet hesaplamalarında birleştirme elemanı ve işçilik ağaç maliyetinin %25’i olacak şeklide hesaplanmalıdır. Yalıtım maliyeti 10.000-15.000 arasında değişiklik gösterebilir. 120 m2 lik ahşap ev yapımı aynı büyüklükte yapacağınız evin maliyetinin yarısı kadar olacaktır. Bu açıdan bakıldığında ahşap ev maliyetleri oldukça düşüktür. Bu da her bütçeye uygun olmalarını sağlar.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Physco Tasarım, çizim ve görselleştirme araçları hakkında meraklı bir tasarımcı.

Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Physco
40 saniyede okuyabilirsiniz

İnşaat Maliyetleri Son 3 Yılın Zirvesinde!

Physco
59 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!