Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

En fazla merak edilen 9+ yapı ve inşaat terimleri

5 dakikada okuyabilirsiniz

En sık duyduğumuz merak edilen yapı terimleri ve bunların anlamlarını – yöntemlerini sizlerle kısa bilgiler halinde bu yazımızda sunmaya çalıştık.

Yapı sektöründe çalışmasanız dahi, merak edilen yapı terimlerinin anlamlarını öğrenmek mutlaka elbet birgün işinize yarayabilir. Bu nedenle yapı terimlerinin anlam ve önemlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

9) Atrium nedir? tarihsel geçmişi..

Eski ve mimari anlayış  gün geçtikçe gelişmiştir. Bazı mimari yapılarımız korunsada çoğu tarihin derin sayfalarında yok olmuşlardır.

Atriumda bu yok olanlardan biridir. Atrium nedir? Kısaca özetlemek gerekirse avlu diyebiliriz. Eski Romada kullanılan geniş çaplı balkon gibi yerlere atrium denir.

Aynı zamanda evin ortasında bulunan büyük yerlerede atrium deniyordu.  Orta Çağ’da ise etrafı sütunlarla çevrili olan avluya atrium denmektedir. İlk zamanlarda kiliselerde girişin önünde yer alan avlu, günümüzde evin içinde genişçe yer kaplayan bir yapıdır.  Otel ve kumarhane gibi büyük yapılarda lobi kısmı avlu görevi görüyor. Tıp dilinde ise kalp kulakçığı anlamına gelmektedir, atrium.

Orta Çağ’da Atrium

Eski zamanlarda aileler atriumlarda toplanır, kare  veya daire şeklinde dizilir, hep birlikte sohbet ederlerdi. Atriuama sokak benzeri  prothyrum  isminde bir koridordan geçilerek gelinirdi.

Atrium çevresine özel olarak yerleştirilmiş bu güzel yapılar, ev sahibini etkilemek için yapılmıştır. Günümüzde ise genelde bu tip yapılar avlu olarak kullanılıyor.

 

8) Dilatasyon nedir? Özellikleri nelerdir?

Dilatasyon’un tek bir çeşidi yoktur, dilatasyonun birçok çeşidi vardır yani Dilatasyon Nedir? Sorusuna cevap vermek bu kadar kolay değildir. Dilatasyon birçok çeşide ayrılmaktadır ve dilatasyon detaylı bir şeydir.

Dilatasyon genel olarak şöyle tabir edilebilir. Aynı türde olan ya da farklı tipdeki ve birbirine karşı sınıra sahip olan, imalatları birbirinden ayırmak amacıyla bırakılan boşluklara dilatasyon ismi verilir. Dilatasyon işlemi inşaatlar açısından önemli bir işlemdir ve yapılması durumunda doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Dilatasyon yaptırmamak, yapılacak yapılarda çeşitli sıkıntılara yol açabilir ve dilatasyon binalar için yapılması gereken bir işlemdir. Beton dökümlerinde belirli aralıklarla dilatasyon işlemi yapılabilir. Dilatasyon işlemi yaptırmak isteyen birisi bunu doğru bir şekilde yaptırmalıdır yoksa yapacağı yapısı açısından dilatasyon işlemi büyük sıkıntılara yol açabilir, sizi ek masraflara sokabilir.

 

7) Grobeton nedir? Grobeton için bilinmesi gerekenler

İnşaat ile ilgilenen kişilerin hep duyduğu sözcüklerden birisi olan Grobeton Nedir? Grobeton genel olarak düşük dozludur ve demirsiz kaba bir beton türüdür.

Genel anlamda dayanlıklılığın başka yapılara göre daha az önem arz ettiği yapılarda kullanılar bir beton türüdür. Grobeton yapmaktaki amaçlardan bir tanesi de şudur; Grobeton yapılma amaçlarından birisi zemin ve binanın temelinin arasında bir barikat oluşturmaya çalışmaktır. Grobeton sadece bu amaçla kullanınılmamaktadır, beton yollarda da alt temel tabakayı yapabilmek adına grobeton kullanılabilmektedir. Grobeton daha çok sağlamlığın önemli olmadığı yapılarda kullanılmaktadır.

Binanın zemin ve temeli arasında bir barikat oluşturmak şu işe yarayacaktır, zararlı kimyasal şeyler veya zararlı sıvı şeylerin betonarmeye zarar vermesini istemiyorsak grobeton işlemini yapabilir, kullanabiliriz. Grobeton işlemi zor bir işlemdir ve yapılırken kesinlikle grobeton işlemini yapmayın bilen birisine sorulmalıdır. Doğru yapılan bir grobeton işlemi çok işinize yarayacaktır ve büyük avantajlara sahip olacaksınızdır. Grobeton işlemi yapılırken dikkat edilmesi, bilinmesi gereken genel şeyler bunlardır.

 

6) Hatıl ve Sömel nedir?

Genel olarak inşaat sektörüyle uğraşan kişilerin duyacağı kelimelerden olan Hatıl Nedir? Hatıl genel olarak iki kattan oluşan binalarda yer almaktadır. Hatıl binalarda genel olarak yatay bir şekilde yük taşımaktadır.

Hatıl dış ve perde duvarlarında bulunmaktadır ve dış, perde duvarlarındaki yükü taşır.

Hatıl hemen hemen on sekiz metreyi geçen her binada bulunmaktadır. Hatıl, binadaki yükleri taşımakta önemli bir rol oynamaktadır. Uzun binalarda yer alan hatıl yük dengesini korumakla görevlidir. Hatıl ayrıca duvar dayanıklılığını da arttırmaktadır ve bu deprem ve benzeri olası durumlarda çok önemli rol üstlenmektedir.

Hatıl yaptırmak her açıdan avantajlı ve önemli bir işlemdir. Hatıl iki kolon arasındaki mesafeye göre belirlenmelidir aksi takdirde hatıl doğru bir şekilde görevini üstlenemez ve binanın yük dengesi bozulabilir. Uzun binalarda yapılması gereken şeylerden birisi olan hatıl yapılmazsa yük dengesini korumakta büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Hatıl yapma işlemi genel olarak kolonları delerek yapılmaktadır. Hatıl yapmak istiyorsanız daha detaylı bilgi almanız gerekmektedir ve bilen birisine yaptırılıp doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

 

5) Tretuvar nedir? Tretuvar ne işe yarar? Neden yapılır?

Tretuvar inşaat alanında genel olarak sık sık kullanılan bir sözcüktür ve kelime anlamı olarak yaya kaldırımı anlamını taşımaktadıri, peki Tretuvar Nedir? Genel olarak tretuvar işlemi yaya ve araçları birbirinden ayırabilmek için yapılan bir işlemdir ve yapılması önemli olan işlemlerden bir tanesidir.

Ancak tretuvar terimi binalarda da kullanılmaktadır. Binaları sulara karşı koruyan işleme denilen bina tretuvar işlemi, bina çevresini kaplamaktadır. Binalar için yapılan tretuvar işlemi genelde 1 metre genişliğindedir ve binaları suya karşı korumakla görevlidirler. Binalar için yapılan tretuvar işlemi çoğu binalara yapılabilir ve önemli bir işlemdir.

Binalar için yapılan tretuvar işlemi yaptırmak binanızın ömrünü uzatır ve binanızın güvenilirliğini arttırır.

Tretuvar yapım işlemi her aşamasında kontrol edilmesi gerekilen bir işlemdir, bu yüzden tretuvar işlemi yapılırken çok dikkat edilmesi ve her aşamasında kontrol edilmesi gerekmektedir, kontrol edilmezse ve doğru yapılmazsa yapacağı işlev azalır ve doğru bir tretuvar işlemi olmadığından dolayı, yapacağınız işlemin sizin için bir önemi olmaz.

 

4) Payanda nedir? Neden yapılır?

Dikey bir taşıyıcı için destekleme amacı ile yapılan ek yapıdır. Bu yapı duvar ya da kolon gibi desteklenmesi gereken yere eğit açıyla yerleştirilerek kullanılır. Osmanlı mimarisi için de sıklıkla tercih edilen bir yapım türüdür.

Stabiliteyi yani sabit kalmayı güçlendiren payanda yıkılmayı engeller. Mimari açıdan sıklıkla kullanılır. Çeşitli motifler ile süslenmesi ile de görselliğe fayda sağlar. Dekoratif motifler ile geliştirildiği farklı mimari yapılarda görülmektedir.

Köprülerde de kullanılmaktadır. Burada da eğit açı ile yerleştirilir. Amacı orta ya da kazık ayağa destek olmasıdır.

3) Cumba Payandası

Devrilme, çökme ya da yıkılmayı engeller. Ayrıca yatayda kaymasına engel olur. Eski Türk mimarisinde de kullanılmıştır. Bu mimaride zemin katın üstünde yer alan çıkma bölme cumba olarak adlandırılır. Ahşap tekniği kullanılır. Çatı saçak çıkmalarına destek olması için de cumba payandası kullanılmaktadır.

Konsol çıkmaları için de başvurulur. Eli böğründe ismi ile de bilinmektedir. Günümüzde de kullanılan bu yapı hem estetik hem işlevseldir. Demir ve çelikten olabilir. Ahşap ya da betonarme olarak da yapılabilir. Kaplanmaları ve süslenmeleri dekoratif anlamda zenginlik sağlar.

 

2) Kolon Nedir?

Bir apartmanda, evde, villada, ofislerde, okullarda, binalarda, hemen hemen her inşaat yapısında bulunan Kolon Nedir? Herhangi bir yapının veya binanın ayakta durabilmesi için, canlılara mekan tasarlayabilmek için plaklara ihtiyaç duyulmaktadır.

Depreme dayanıklı olabilmesi ve plakları taşıyabilmek adına tasarlanan kiriş bu amaçlar için kullanılmaktadır. Kolonlar ve kirişler beraber kullanılmaktadırlar. Kolonlar mekanı tasarlayabilmek adına, adeta binanın veya yapının temeli gibidir. Kolon yapının içindeki ve dışındaki kuvvetleri temele aktarabilmek adına yapılan, tasarlanan şeydir.

1) Kiriş Nedir?

Kolon ve kiriş’in beraber kullanıldığını öğrendik, peki Kiriş Nedir? Kiriş, bir yapıdaki dört köşeli yatay destek parçasıdır. Kirişler’de çeşitler ile ayrılmaktadır ankastre kiriş, dolu gövdeli kiriş, basit kiriş, ikincil kiriş ve benzeri şekilde adlandırılan kiriş’in birçok çeşidi vardır. Kirişler ve kolonlar binanın sağlamlığı, depreme dayanıklı olabilmesi adına hayati önem arz etmektedir.

Binalarda sağlam kolonlar ve sağlam kirişler kullanılmalıdır, çünkü sağlam kolon ve sağlam kiriş sağlam bina demektir, bina ne kadar sağlam olursa o kadar depreme de dayanıklı olur.

Siz de uzmanı olduğunuz bir konu hakkında makale ekle sayfasından kendi yazılarınızı veya haber içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunaç T. Sadece sade. #geek #design #internet

Çevre Denetim Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Physco
40 saniyede okuyabilirsiniz

İnşaat Maliyetleri Son 3 Yılın Zirvesinde!

Physco
59 saniyede okuyabilirsiniz

Bu yazıyı yorumlayın!